Zerówka – od ilu lat? Co to jest obowiązek przedszkolny i kiedy należy go spełnić?
Niedawne reformy edukacji trochę namieszały w kwestii tego, w jakim wieku dzieci zaczynają chodzić do szkoły. Przez krótki moment zmieniono granicę z 7 lat na 6 lat, obecnie co do zasady do pierwszej klasy idą dzieci w wieku 7 lat, po odbyciu obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Na zgodę dyrekcji do pierwszej klasy może być przyjęty również 6-latek, pod warunkiem że rok wcześniej odbył przygotowanie przedszkolne. Można więc powiedzieć, że wróciliśmy do systemu sprzed reformy, jednak rodzice wciąż mają możliwość posłania do 1. klasy 6-latka.
Zerówka – od jakiego wieku? Ile lat musi mieć dziecko w zerówce?
Obowiązkiem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku 6 lat. Chodzi tutaj o rok szkolny w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Oznacza to, że wszystkie dzieci, które kończą 6 lat w 2024 roku, powinny rozpocząć przygotowanie przedszkolne, potocznie nazywane zerówką, w roku szkolnym 2024/2025. Istnieje możliwość rozpoczęcia przygotowania przedszkolnego w wieku 5 lat, co czasami zdarza się w przypadku dzieci urodzonych w styczniu lub lutym.
Zerówka w szkole czy w przedszkolu?
Zerówka w przedszkolu – obowiązek przedszkolny
Istnieje możliwość odbycia przygotowania przedszkolnego w przedszkolu. W tym przypadku rytm życia dziecka nie zmienia się jakoś szczególnie, przedszkolak spędza dzień ze swoją grupą, jedzą wspólnie posiłki i bawią się, a przez pewien czas skupiają się na nauce. To dobre rozwiązanie dla rodziców pracujących na etat w godzinach dziennych.
Zerówka w szkole czy w przedszkolu? Plusy i minusy >>
Zerówka w szkole – obowiązek przedszkolny
Również szkoły podstawowe organizują grupy zerówkowe. Tutaj rytm dnia jest już bardziej zbliżony do tego, jaki wkrótce maluch pozna. Zajęcia trwają relatywnie krótko, odbywają się w salach lekcyjnych, a później dziecko może wrócić do domu lub spędzić czas na świetlicy. To rozwiązanie może być dobre w przypadku dzieci bardziej rozwiniętych i samodzielnych, a także w przypadku rodziców, którzy pracują na pół etatu, mają nietypowe godziny pracy lub wsparcie ze strony dziadków bądź niani. W przypadku braku możliwości odebrania dziecka przed godziną 15 czy 16, maluch będzie zmuszony spędzić dużo czasu na świetlicy, na której nie ma takiej opieki jak w przedszkolu. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że nie wszystkie szkoły tak funkcjonują, wiele z nich prowadzi zerówkę tak, jak grupę przedszkolną.
Zerówka w domu – obowiązek przedszkolny
Zerówkę można również realizować na zasadach edukacji domowej. Nauczycielem dziecka może być rodzic, opiekun prawny lub osoba wskazana przez wcześniej wymienionych. Nie są tutaj wymagane żadne uprawnienia, kursy czy szkolenia, nie trzeba też mieć wyższego wykształcenia.
Odroczenie obowiązku przedszkolnego
Przepisy nie przewidują możliwości odroczenia obowiązku przedszkolnego. Jeżeli jednak pomimo odbycia tego przygotowania, dziecko w dalszym ciągu jest niegotowe do rozpoczęcia edukacji w szkolne, istnieje możliwość odroczenia obowiązku szkolnego. W tym wypadku konieczna będzie opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej, a dziecko ponownie spędzi rok w zerówce.
Dlaczego istnieje obowiązek przygotowania przedszkolnego?
Obowiązek powstał ten po to, by wyrównać szanse edukacyjne dzieci, które nie korzystały z usług przedszkola. Może im być trudniej zaadaptować się w realiach szkolnych, to swoisty trening przed rozpoczęciem szkoły. Jeżeli z jakichś względów dziecko nie chodziło ani do żłobka, ani do przedszkola, mogłoby mu być naprawdę trudno zacząć funkcjonować w zupełnie nowych warunkach jako 1-klasista.