Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków – jakie wybrać i czy w ogóle?
Wrzesień jest czasem organizacji czasu w przedszkolu. Maluchy uczą się zasad funkcjonowania grupy, a średniaki i starszaki przypominają sobie to, co mogło im wylecieć z głów przez wakacje 😉. Jeżeli przedszkole ma ofertę zajęć dodatkowych, to zazwyczaj właśnie na początku września jest czas na to, by się na nie zdecydować.
Jakie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków?
Oferta jest tak szeroka, jak wiele jest placówek. W dużych miastach wybór jest zazwyczaj większy, ale coraz więcej przedszkoli decyduje się na takie urozmaicenia. Zazwyczaj są to zajęcia dodatkowo płatne, nawet w prywatnych placówkach, które czesne pobierają wyłącznie za opiekę. Jakie zajęcia mogą się pojawić w przedszkolu?
- Język obcy
- Judo
- Szachy
- Taniec
- Balet
- Język migowy
- Zumba
- Dogoterapia
- Rytmika
- Robotyka
- Sensoplastyka
I wiele, wiele innych. Oczywiście nie każde zajęcia nadają się dla dzieci w każdym wieku, tak jak nie każde będą pasować danemu dziecku.
Czy decydować się na zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków?
Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze uzależniona jest od tego, w jakim wieku jest Wasze dziecko i jak sobie radzi z adaptacją. Jeżeli maluch ma niespełna 3 lata, dopiero zaczyna przygodę z przedszkolem, albo z jakąkolwiek placówką opiekuńczą, to obładowanie go dodatkowymi zajęciami może przynieść kiepski efekt. Początek roku szkolnego może być ciężki (jak się przygotować do przygody z przedszkolem/żłobkiem pisaliśmy tutaj >>), a takie zajęcia mogą jeszcze utrudnić. Po pierwsze, w zależności od możliwości przedszkola, mogą się one odbywać w innej sali. Dla 3-latka nawet taka zmiana sali może być nie lada wyzwaniem! Po drugie, zazwyczaj zajęcia prowadzą osoby z zewnątrz. Opiekunowie grup często potrzebują dużo czasu, żeby zaskarbić sobie zaufanie maluchów, a nowe twarze dorosłych mogą wywołać lęk.
Ważną kwestią tutaj są też drzemki. Ze względu na raczej stały plan dnia przed południem, zajęcia dodatkowe w przedszkolach odbywają się po południu. Jeżeli Wasze dziecko chodzi spać na popołudniową drzemkę, a na dodatek lubi długo spać, to najzwyczajniej w świecie będą go te zajęcia omijać.
Małe dzieci mogą kiepsko sobie radzić na zajęciach szachowych czy robotyce (ta wymaga skupienia i zdolności manualnych). Ale już taniec, rytmika czy dogoterpia nie są tak wymagające i mogą zachwycić nawet najmłodszych. Średniaki i starszaki, które czują się w przedszkolu jak ryba w wodzie, mogą śmiało próbować uczestnictwa w każdych zajęciach. Starajcie się wybierać takie, które odpowiadają temperamentowi dziecka i jego zdolnościom.