Wiosna — ciekawostki dla dzieci
Jeżeli macie w domu ciekawskie maluchy, które zasypują Was lawiną pytań, warto wzbogacić nieco swoją wiedzę 😊. Przygotowaliśmy dla Was zestaw ciekawostek związanych z wiosną, które mogą zainteresować Wasze dzieci. Być może uda się Wam zabłysnąć na spacerze 😉.
Ile godzin dziennie powinno się spędzać z dzieckiem na zewnątrz? >>
Ile czasu trwa wiosna?
Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca, a kończy 22 czerwca — trwa 93 dni. Wiosna astronomiczna 2024 roku zaczyna się już 20 marca o godzinie 04:07. Skąd taka różnica? Odpowiedź w artykule poniżej.
Czym się różni wiosna kalendarzowa od astronomicznej? >>
Czy wszędzie jest wiosna?
Nie wszędzie. Tę porę roku można obserwować tylko w klimacie umiarkowanym. Na półkuli południowej wiosna zaczyna się we wrześniu. W innych strefach klimatycznych możemy obserwować tylko dwie pory roku, na przykład: lato i zimę, porę suchą i porę deszczową. Poniżej grafika przedstawiająca obszary, na których występuje klimat umiarkowany (na zielono).
Dlaczego jest wiosna?
Występowanie pór roku ma związek z nachyleniem osi Ziemi do płaszczyzny obrotu wokół Słońca. W miesiącach ciepłych północna część naszej planety jest nachylona w stronę słońca, natomiast w miesiącach zimnych jest odchylona. W czasie całorocznej wędrówki to nachylenie się zmienia. Kiedy oś Ziemi jest ustawiona prostopadle do osi obrotu, obserwujemy równonoc (wiosenną lub jesienną). Wiosna zaczyna się właśnie w czasie równonocy i od tego czasu Ziemia coraz bardziej nachyla się w stronę Słońca.
Co można jeść wiosną?
Wiosna to czas, w którym pojawiają się nowalijki — pierwsze warzywa. Zaliczamy do nich rzodkiewki, sałatę, botwinkę, z czasem także ogórki, pomidory, szczypior, koperek i kapustę. Dawniej, gdy nie było łatwego dostępu do różnorodnych warzyw przez cały rok, nowalijki były pierwszymi świeżymi warzywami po zimie, pełniły funkcję swoistej bomby witaminowej, uzupełniały braki, jakie mogły powstać w minionych tygodniach.
Co to za żółte, fioletowe i białe kwiatki rosną na różnych skrawkach trawników?
To oczywiście krokusy 😊. Piękne i efektowne kwiaty, które są niezwykle miłym dla oka zwiastunem wiosny. Można je obserwować nie tylko w mieście, ale również na łąkach górskich w Tatrach, Alpach i Pirenejach. Najsłynniejsze rodzime łąki krokusowe możecie zobaczyć na żywo w Dolinie Chochołowskiej lub na Kalatówkach (Tatry, Podhale). Warto je posadzić u siebie, bo pojawiają się wcześniej niż nowa trawa — dzięki temu piękne barwy wkradają się do naszego codziennego krajobrazu, zanim cała przyroda wybuchnie życiem i kolorami.
Jakie jeszcze inne kwiatki pojawiają się wiosną?
Z najbardziej znanych wymienić można żonkile, hiacynty i oczywiście tulipany. W lasach wkrótce pojawią się dywany białych kwiatuszków — zawilców gajowych, a także fioletowych przylaszczek. Jednak oznak wiosny jest dużo więcej 😊. Jeżeli chcecie zadbać o to, by na wiosnę dookoła Was było kolorowo, trzeba to zrobić w okresie jesiennym — wtedy sadzi się właśnie cebulki różnych kwiatów.
Pierwsze oznaki wiosny, których możemy wypatrywać z dziećmi na spacerach >>
Jakie są polskie tradycje związane z wiosną?
Wiosna to bardzo ważny czas, a dla naszych przodków również bardzo symboliczny. Nadchodził kres zimy, która kojarzyła się ze śmiercią. Stąd też zwyczaj topienia Marzanny. W równonoc wiosenną obchodzono Jare Gody. Dziś ten zwyczaj odszedł do lamusa, ale wciąż celebrujemy różne tradycje wywodzące się z pogaństwa, nazywanego dzisiaj rodzimowierstwem pogańskim lub słowiańskim. Symbolami odrodzenia się życia na nowo są: jako, pisklaki, zające. Wiecie, z jakim świętem są one związane? Oczywiście z Wielkanocą, najważniejszym świętem chrześcijańskim 😊.
Co można sadzić z dziećmi na wiosnę?
Jeżeli Wasze dzieci zapragnęły pracy na świeżym powietrzu, to jest to idealny czas na przygotowanie ogródka warzywnego. Już wkrótce będziecie mogli zjeść Wasze własne nowalijki, a w lecie soczyste warzywa. Jeżeli szukacie inspiracji, zajrzyjcie do poniższego poradnika.