Urlop wychowawczy: zasady w 2021 roku
Jakie są zasady urlopu wychowawczego w 2021 roku? Czy przysługuje wtedy zasiłek? Czy coś się zmienia? Sprawdzamy! 🙂
Urlop wychowawczy 2021: informacje
Urlop wychowawczy przysługuje osobom, które są zatrudnione na umowę o pracę przynajmniej od sześciu miesięcy. W ten okres wlicza się również poprzednie miejsca zatrudnienia, w których obowiązywała umowa o pracę.
Urlop wychowawczy w 2021 roku, tak jak w poprzednich latach, nie jest płatny. W tym czasie składki zdrowotne i emerytalne pokrywa ZUS. Warto pamiętać, że urlop wychowawczy zalicza się do okresu zatrudnienia i taki pracownik ma prawo do opieki zdrowotnej.
Ile trwa urlop wychowawczy? Urlop wychowawczy trwa trzy lata, jednak nie trzeba go wykorzystywać w całości. Wtedy należy pamiętać, że może zostać podzielony na maksymalnie pięć części.
Urlop wychowawczy należy wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym przypadną 6. urodziny dziecka. W przypadku niepełnosprawnego dziecka urlop wychowawczy można wykorzystać do jego 18. urodzin.
Urlop wychowawczy 2021: zasiłek wychowawczy
Czy podczas urlopu wychowawczego można dostać zasiłek wychowawczy? Można, ale zależy to od dochodów w rodzinie. W przeliczeniu na jedną osobę dochód nie może być wyższy niż 674 złote. Wtedy zasiłek wychowawczy wynosi 400 złotych.
W przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, dochód na jedną osobę nie może przekroczyć kwoty 764 złote.
Szykujecie się na urlop wychowawczy w 2021 roku? 🙂