Stroje kąpielowe dla dzieci — jakie wybrać dla niemowlaka, a jakie dla przedszkolaka?
Jeżeli czeka Was wypoczynek nad wodą, przemyślcie dobrze kwestię strojów kąpielowych. Wbrew pozorom nie tylko wzór ma tutaj znaczenie 😉. Inne kostiumy sprawdzą się w przypadku niemowlaków, inne w przypadku starszych dzieci.
Bezpieczeństwo z dziećmi nad wodą — ogólne zasady >>
Strój kąpielowy dla niemowlaka
Niemowlaki raczej na pewno będą jeszcze musiały nosić pieluszkę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą tutaj tak naprawdę same majtki od stroju kąpielowego, które pozwolą na szybką zmianę pieluchy. Na tym jednak nie koniec.
Zakładamy, że będąc na plaży, dbacie o ochronę przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Z doświadczenia jednak wiemy, że ciężko usiedzieć w jednym miejscu, a nierzadko maluchy lubią się bawić tuż nad brzegiem wody, gdzie raczej nie możemy wbić parasola. Oprócz nakrycia głowy (najlepiej kapelusz z dłuższym tyłem zasłaniający kark!) warto założyć dziecku także podkoszulek z UPF.
Ubrania z SPF i UPF dla dzieci — o co chodzi? Czy warto? >>
Jeżeli po zabawie w wodzie szykuje Wam się dłuższy czas zabawy na piasku, koniecznie ściągnijcie mokrą pieluszkę – nie zaleca się, by dziecko miało ją na sobie dłużej niż to konieczne.
Strój kąpielowy dla przedszkolaka
W przypadku przedszkolaków kwestia stroju to już w zasadzie kwestia dowolna. Miejcie jednak na uwadze, że strój powinien umożliwiać łatwe załatwienie potrzeb. Stroje dwuczęściowe dla dziewczynek będą pozwalały na łatwiejsze korzystanie z toalety, ale wiążą się z koniecznością smarowania większej powierzchni ciała kremem z filtrem. Stroje jednoczęściowe trochę utrudnią wizyty w toalecie, ale ochronią większą część skóry.
W przypadku chłopców dobrze mogą się sprawdzić kąpielówki typu shorty – bardzo szybko schną, po ubraniu podkoszulka wyglądają jak zwykłe spodenki i można w nich wejść do restauracji jak w zwyczajnym ubraniu.
Pianka do wody dla dziecka
Ciekawym rozwiązaniem jest wybór pianki do pływania. Przemawia za nią wiele argumentów. Trzeba mieć świadomość, że wbrew pozorom dzieci nawet w upalne lato mogą się… wychłodzić! Woda w zbiornikach, a szczególnie w morzach, bywa naprawdę zimna. Dzieci potrafią w niej spędzić dużo czasu, nierzadko widzimy je z sinymi ustami.
Pianka neoprenowa dla dzieci pozwala uniknąć wychłodzenia – dzięki niej maluchy mogą się dłużej bawić w wodzie. Kolejną istotną kwestią jest ochrona UPF – zazwyczaj takie pianki mają ochronę UPF 50+ i zakrywają naprawdę duża powierzchnię ciała. Pozostaje nam tylko zadbać o nakrycie głowy i posmarować twarz kremem z filtrem. W przypadku wypoczynku nad nieco cieplejszymi morzami, zamiast pianki neoprenowej można wybrać strój kąpielowy o kroju pianki, który zapewni dobrą ochronę przed promieniowaniem
Jeżeli wybierzecie piankę, to pamiętajcie, że po wyjściu z wody należy ją ściągnąć, by wyschła. Nie ma sensu tego robić, gdy dziecko co chwilę wchodzi do wody i z niej wychodzi, ale jeżeli robicie przerwę od pluskania kosztem zabawy w piasku, to wskazane jest, by ściągnąć piankę.