Stosowanie kremów z filtrem u dzieci – tak czy nie?
Ostatnimi czasy można obserwować walkę dwóch stron: osoby używające kremów z filtrem i osoby przeciwne używaniu kremów z filtrem. Jakie są argumenty obu stron?
Po co stosować kremy z filtrem?
Kremy z filtrem mają za zadanie chronić przed dwoma rodzajami promieniowania – UVA oraz UVB. Co ciekawe, jest jeszcze trzeci rodzaj promieniowania, UVC, ten jednak nie dociera do powierzchni Ziemi. I całe szczęście! Promieniowanie to jest zabójcze dla wszystkich organizmów. Niedawno na rynku pojawiły się także produkty chroniące przed promieniowaniem podczerwonym oraz niebieskim — takie kosmetyki mają oznaczenie IR oraz HEV.
Promieniowanie UVB to tylko 5% całego promieniowania, jakie dociera do ziemi. Dzięki niemu możemy się opalać. Jego natężenie uzależnione jest od pory dnia. To, co nam daje to promieniowanie, to także oparzenia skóry. Najwięcej do Ziemi dociera promieniowania UVA (95%). Nie zatrzymują go ubrania, szyby ani chmury. To promieniowanie jest przyczyną starzenia się skóry oraz nowotworów. Filtry mają za zadanie ograniczać ilość promieniowania, jakie otrzymuje skóra, a więc chronić przed oparzeniami, fotostarzeniem i nowotworami.
To, jak skóra reaguje na słońce to kwestia indywidualna. Osoby o jaśniejszej karnacji reagują dużo gorzej i one powinny zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną. Z reguły na opakowaniu pojawia się oznaczenie SPF – to informacja o tym, jak bardzo krem chroni przed promieniowaniem UVB (odpowiedzialnym między innymi za oparzenia). Kolejnym ważnym czynnikiem jest ochrona przed promieniowaniem UVA, która kryje się pod oznaczeniem IPD lub PPD, choć często tej informacji brakuje na opakowaniu.
Dlaczego nie używać filtrów z kremem?
Dzięki promieniom słonecznym możemy żyć – powodują one syntezę witaminy D oraz wpływają na produkcję wielu hormonów. Brak słońca powoduje rozregulowanie gospodarki hormonalnej, spadek odporności oraz depresję. I jest to jedna z przyczyn, dla których powstał front przeciwników kremów z filtrem.
Stosowanie kremów z filtrem w pewnym stopniu blokuje syntezę witaminy D. Badania w tym zakresie pokazują jednak bardzo różne wyniki. Nawet bowiem u osób, które regularnie stosowały odpowiednią ilość kremu przeciwsłonecznego, zaobserwowano prawidłową produkcję witaminy D. Uważa się, że aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D, potrzeba od 5 do 15 minut ekspozycji co najmniej 18% ciała (wystarczą same nogi) na słońce, w godzinach między 10 a 15. Nie ma naukowych przesłanek ku temu, by leżeć godzinami na słońcu bez ochrony!
Przeciwnicy stosowania kremów z filtrem uważają, że po pierwsze kremy te całkowicie blokują syntezę witaminy D, a na dodatek są szkodliwe. Pierwsza kwestia jest całkowicie błędna, a nawet gdyby tak było, to wystarczyłoby zażyć 15-minutowej kąpieli słonecznej, by móc się na resztę dnia posmarować grubą warstwą kremu. Druga kwestia jest po części prawdą, a po części nieprawdą. Filtry przeciwsłoneczne to różnego rodzaju związki chemiczne, które chronią przed promieniowaniem. Istnieją filtry mineralne, które w ogóle nie przenikają do naskórka, filtry chemiczne, które wnikają jedynie w wierzchnie warstwy naskórka oraz filtry przenikające, które niestety przenikają do organizmu i mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Jeżeli używacie kremów z filtrem opartych o filtry mineralne lub chemiczne, nie grozi Wam żadne niebezpieczeństwo (pod warunkiem, że reszta składu kremu jest bez zarzutu, nie ma parabenów, szkodliwych konserwantów i tym podobnych. O szkodliwych składnikach pisaliśmy tutaj >>).
Kremy z filtrem dla dzieci – jakie wybrać?
Dla dzieci poniżej 1. roku życia oraz osób mających wrażliwą skórę zaleca się filtry mineralne – te są najdelikatniejsze. Czy warto stosować kremy z filtrem u dzieci? Zdecydowanie tak. Skóra dzieci jest bardzo delikatna, może łatwo ulegać poparzeniom. Nawet gdyby posmarować dziecko kremem z filtrem od stóp do głów, nie zahamujemy w ten sposób całkowicie syntezy witaminy D. Ponadto niemowlęta suplementuje się tą witaminą już od urodzenia. Kupując kremy o dobrym składzie dbamy o to, by żadne niechciane substancje nie przenikały do organizmu, a spędzając dużo czasu na świeżym powietrzu, zapewniamy dziecku prawidłową produkcję witaminy D. Zaniechanie ochrony przeciwsłonecznej może być bardzo poważne w skutkach, prowadzić do poparzeń czy udaru.
Zdecydowanie warto stosować dobre kremy z filtrem, dbając przy tym o właściwą ilość witaminy D – przyjmujemy ją również z pożywieniem, dlatego równie ważne jest prawidłowe żywienie.