Ruszyły szczepienia w szkołach – jakie przepisy dokładnie obowiązują ucznia, rodzica i szkołę
W poniedziałek 13 września ruszył program szczepień w szkołach – niektóre placówki stały się punktem szczepień, do którego mogą się zgłosić uczniowie, rodzice oraz nauczyciele.
Czy szczepienia w szkołach są obowiązkowe?
Utworzenie punktu w szkole jest zależne od decyzji dyrekcji. Z początkiem września w szkołach zbierane były ankiety od zainteresowanych rodziców, jednak to do dyrektorów należała decyzja o ewentualnym utworzeniu takiego punktu. W niektórych szkołach ze względu na niewielkie zainteresowanie zdecydowano się na zorganizowanie grupowego wyjścia do pobliskich przychodni. Niezależnie od sposobu realizacji, szczepienia przewidziane są tylko dla zainteresowanych.
Obecnie szczepić się mogą dorośli oraz dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia. W przypadku osób niepełnoletnich kluczowa tutaj jest deklaracja ze strony rodzica lub opiekuna prawnego. W szkołach możliwość zaszczepienia się będą mieli także rodzice uczniów oraz nauczyciele.
Chociaż funkcjonowanie punktów szczepień w szkołach przewidziane jest na okres od 13 do 17 września, wiceprezydent Warszawy zapowiada, że akcja w stolicy będzie przedłużona, jeśli będzie taka potrzeba.
Zgodnie z wytycznymi polskiego rządu, szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat mają być prowadzone od dzisiaj przez najbliższy tydzień. Zapewniamy jednak, że w Warszawie – w przypadku dalszego zainteresowania ze strony uczniów czy rodziców – akcja będzie przedłużona.
Renata Kaznowska, wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy
W Warszawie do akcji szczepień w szkołach zgłosiły się blisko 3 tysiące uczniów. Dzieciom podawane będą dwudawkowe preparaty Pfizera oraz Moderny. Według danych na 10 września, w całym kraju punkty szczepień miały zostać utworzone w około 1400 placówkach, a ponad 9000 szkół miało organizować wyjścia do istniejących już punktów szczepień.