Rekrutacja do żłobka 2022/2023 – zasady
Rodzice chcący zapisać dziecko do żłobka gminnego mogą się zdziwić. Listy oczekujących mają bowiem czasem kilkaset osób… Kiedy jest odpowiedni moment na zapisanie? Kto ma pierwszeństwo?
Rekrutacja do żłobka – od kiedy?
Zasady opieki nad dziećmi w żłobku podlegają innym przepisom niż opieka szkolna i przedszkolna. Tutaj mamy dużo większą dowolność ze strony podmiotów organizujących taką formę opieki. Gmina nie ma obowiązku zapewnieniu dzieciom miejsc w żłobkach i może się zdarzyć tak, że w niektórych gminach nie ma takich placówek wcale lub są wyłącznie prywatne. W przypadku żłobków publicznych, w których czesne jest zdecydowanie mniejsze, wysokość opłaty ustala Rada Gminy. Przepisy określają, że do żłobka mogą uczęszczać dzieci od 20. tygodnia życia do 3. roku życia (a dokładniej do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia), jednak podmioty kierujące placówkami mogą wprowadzić własne wytyczne i przyjmować na przykład dzieci od 6. lub od 12. miesiąca życia. W szczególnych przypadkach można wydłużyć pobyt w żłobku do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 4. rok życia.
Rekrutacja do żłobka – kiedy zapisywać?
W przypadku placówek prywatnych trzeba się zorientować, kiedy takie miejsce prowadzi rekrutację. Zazwyczaj jednak wystarczy złożyć wniosek w tym roku, w którym chcemy, by dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka, a nierzadko przyjmowane jest od razu. W przypadku placówek publicznych sytuacja jest zupełnie inna. W większości miast rekrutacja ma charakter ciągły i nowe dzieci przyjmowane są na bieżąco. Najwięcej miejsc zwalnia się we wrześniu, kiedy najstarsze dzieci idą do przedszkola.
Niestety praktyka pokazuje, że listy oczekujących na przyjęcie do żłobka nieraz mają kilkaset miejsc. W niektórych przypadkach najlepiej jest zapisywać dziecko do żłobka chwilę po narodzinach, gdy już mamy PESEL. Przy odrobinie szczęścia po roku czasu lista na tyle przesunie się do przodu, że dziecko będzie miało szansę się dostać w momencie zakończenia urlopu rodzicielskiego. Często jednak na miejsce czeka się półtora roku lub 2 lata, ale bywa też tak, że miejsce może się pojawić po kilku tygodniach.
Żłobki publiczne, prywatne – wysokość czesnego
W żłobkach publicznych wysokość opłat może być bardzo zróżnicowana. Na przykład żłobki samorządowe w Krakowie pobierają opłatę 199 złotych miesięcznie i 150 złotych za wyżywienie, a żłobki w Warszawie są za darmo, pobierają natomiast opłatę 300 złotych za wyżywienie. Czesne w placówkach prywatych to kwota pomiędzy 1000 a 2000 złotych, do tego wyżywienie, ponad 300 złotych. W wielu gminach istnieją różne programy obniżające tę kwotę, jest też ogólnopolski program Maluch+.
Rekrutacja do żłobka – pierwszeństwo
Nie ma odgórnych przepisów określających, które dzieci mają pierwszeństwo przyjęcia do żłobka gminnego. Jednak niektóre samorządy zdecydowały się na własne kryteria, takie jak:
- wiek dziecka (dolna granica, na przykład 6 miesięcy)
- adres zameldowania
- miejsce płacenia podatków
- zatrudnienie rodziców
- szczepienia obowiązkowe
Ponieważ jednak każda gmina ma inne zasady i inną wysokość opłat, warto szukać informacji na stronach www urzędów gmin lub Biuletynie Informacji Publicznej.