Rada Dzieci w gdańskim przedszkolu pokazuje dorosłym jak się debatuje
20 listopada obchodzimy szczególne święto – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ten dzień to także rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku. O prawach dzieci mówi się coraz częściej, a słynne „dzieci i ryby głosu nie mają” odchodzi już na szczęście do lamusa. Dowodem na to może być przykład z Pozytywnego Przedszkola numer 5 w Gdańsku, gdzie działa Rada Dzieci. Dwa dni przed tym świętem placówkę odwiedziła wiceprezydent Gdańska – Monika Chabior.
Rada Dzieci w przedszkolu
Czym jest Rada Dzieci? W notatce prasowej z opisanego wyżej wydarzenia czytamy:
Rada Dzieci powstała w przedszkolu, aby reprezentować głos najmłodszych w kontaktach z dyrekcją, z dorosłymi. Co roku z każdej grupy w sposób demokratyczny wybierana jest 1 osoba. Tak utworzona reprezentacja otrzymuje symboliczny klucz od przedszkola na znak, że głos dzieci jest ważny i są one brane pod uwagę przy podejmowaniu wielu kluczowych decyzji. Rada Dzieci w „Piąteczce” powstała po to, by zaszczepić wśród dzieci poczucie sprawstwa, możliwość działania dla swojej społeczności przedszkolnej, jest ona częścią wychowania obywatelskiego.
Powołanie takiego organu to doskonały przykład poszanowania praw dzieci i traktowania ich na równi z dorosłymi. Maluchy już od najmłodszych lat czują, że są ważne. Podczas odwiedzin pani wiceprezydent mogła wziąć udział w debacie z najmłodszymi, którą oceniła bardzo pozytywnie.
Podczas spotkania odbyła się debata na temat praw dziecka. Przedstawiciele dzieci opowiedzieli o tym, jak rozumieją prawa dziecka i dlaczego są one ważne. Mówiono, m.in. o prawie do zabawy, np. klockami i z kolegami czy w udawanie psa, prawie do edukacji i do odmienności. Istotnym elementem debaty było stwierdzenie, że prawa dzieci są niezbywalne, tzn. niezależnie od wieku, koloru skóry, płci, religii, niepełnosprawności czy statusu majątkowego. Pani wiceprezydent w podsumowaniu powiedziała, że życzyłaby sobie, aby częściej debaty z dorosłymi odbywały się w takiej atmosferze, tzn. merytorycznie, rzeczowo i z poszanowaniem współrozmówców.
Zorganizowano także quiz, podczas którego pojawiły się zagadnienia związane z tolerancją, demokracją, ojczyzną, a wszystko to ubrane w otoczkę zabawy. Taka forma rozrywki pozwala dzieciom od najmłodszych lat oswajać się z trudnymi tematami w przyjazny sposób.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka warto porozmawiać z Waszymi pociechami o ich prawach. A w przedszkolach możecie opowiedzieć o pomyśle utworzenia Rady Dzieci, być może w Waszych placówkach również takie powstaną 😉.
Poniżej możecie obejrzeć filmik oraz zdjęcia z wizyty pani wiceprezydent w gdańskim przedszkolu.