Pokój dla niemowlaka — porady i najczęstsze błędy
Przygotowywanie pokoju dla maluszka to bardzo wdzięczne zajęcie 😊. Sklepy oferują przepiękne wręcz mebelki i gadżety, dostępne są też meble, które mogą zmieniać swoją funkcję wedle zapotrzebowania. Jeżeli chcecie przygotować pokój dla niemowlaka z założeniem, że w odpowiednim momencie przejdzie on metamorfozę w pokój dla starszaka, mamy dla Was kilka porad.
Pokój dla niemowlaka – meble
Maleństwo póki co będzie potrzebować jedynie łóżeczka, być może nawet nie od razu. Wielu rodziców decyduje się na spanie z niemowlakiem, dostawki do dużego łózka lub łóżeczko turystyczne (tymczasowo). W pokoju dziecka powinno znaleźć się łóżeczko o wymiarach minimum 60 × 120 centymetrów, które będzie mu służyć nawet do 3. roku życia. Drugim ważnym meblem jest komoda. Świetnym rozwiązaniem jest komoda z przewijakiem – bardzo często rodzice kładą przewijak na łóżeczku, jednak gdy maluch zacznie już siadać (co nastąpi szybciej, niż Wam się wydaje 😉), to przewijak zacznie być problematyczny. Dlatego dobrze jest wcześniej przygotować miejsce, gdzie będzie można wygodnie przebierać maleństwo. Jeżeli wybierzecie mebel o głębokich szufladach, zadbajcie o to, by w środku znalazły się jakieś separatory lub pojemniki – ubrania niemowlaka są malutkie i w wielkiej przestrzeni szybko może się zrobić bałagan. Dobrym rozwiązaniem może być również trzymanie pieluch w komodzie – wtedy najpotrzebniejsze rzeczy zawsze będą pod ręką.
Ostatnim meblem warty, uwagi jest… wygodny fotel. Jeżeli chcecie, by Wasze maleństwo spało w swoim łóżeczku, może się zdarzyć tak, że będziecie musieli wiele godzin spędzić, siedząc przy tym łóżeczku 😉. Ale ten wysiłek jest tego wart! Dziecko, które od pierwszych tygodni życia jest usypiane w swoim pokoju, być może nie zacznie się nagle buntować na próby położenia go tam. Nie możemy tego zagwarantować, nie jest też tajemnicą, że dzieci jednak wolą łóżko rodziców, jednak jeżeli chcecie próbować, zadbajcie o swój komfort.
Dobrze, by łóżeczko i komoda były blisko siebie. Umieszczanie ich na dwóch końcach pokoju może Wam utrudnić przebieranie i nie tylko. Często bywa tak, że na przewijaku leży maleństwo do przebrania, a Wy sobie nagle przypominacie, że nie przygotowaliście pieluchy, body lub spodenek. Albo trzymacie je za rączkę gdy usypia i uleje mu się trochę mleka, trzeba wtedy szybko sięgnąć po pieluchę tetrową lub chusteczkę nawilżaną. Lepiej jest mieć wszystko w zasięgu ręki.
I na koniec pro-tip: jeżeli Waszemu dziecko często się ulewa, dobrze jest podłożyć pod główkę złożoną pieluchę tetrową. Dzięki temu nie trzeba będzie co chwilę prać prześcieradła, a jedynie wymieniać pieluchę gdy ta się zabrudzi.
Pokój niemowlaka – wystrój
Dekorowanie pokoju malucha to coś, na co czeka z niecierpliwością wiele mam 😊. Jaki motyw wybrać? Zwierzęta afrykańskie, samoloty, pojazdy, a może króliczki? Tylko wyobraźnia Was ogranicza! Jeżeli chcecie, by wystrój pokoju miał również jakąś funkcję, to polecamy kontrastowe dekoracje. W takim pomieszczeniu nawet niemowlak może być zafascynowany tym, co jest na ścianach. Pozwoli to również ćwiczyć wzrok maleństwa. Idealnie nadadzą się do tego naklejki na ściany z pandami, zebrami i nie tylko. Takie wzory są uniwersalne dla obu płci i również w pokoju starszaka będą wyglądać dobrze. Zobaczcie, jak uroczo wyglądają takie dekoracje. A gwiazdki w chmurce poniżej można z czasem własnoręcznie wypełnić wybranym przez Was kolorem.
Pokój niemowlaka – oświetlenie
Dobrze jest zadbać o to, by w pokoju znalazła się lampka dająca delikatne, rozproszone światło. Ze względu na regulację pór dnia zalecamy usypianie przy zgaszonym świetle, jednak przytłumione światło będzie idealne do wieczornych rytuałów – ubieranie po kąpieli, śpiewanie kołysanek, masaż brzuszka i tym podobne.
Pokój niemowlaka – błędy
W przypadku planowania pokoju dla niemowlaka wystarczy trzymać się zasady „im mniej, tym lepiej”. Komoda i łóżeczko zajmują bardzo mało miejsca i można czuć pokusę, by jakoś tę przestrzeń zapełnić. Nie ma sensu, bowiem z czasem wypełniacze miejsca zaczną przeszkadzać. Z doświadczenia wiemy, że maleństwo dostaje dużo prezentów od kochających babć, dziadków, ciotek i wujków. Nawet się nie obejrzycie, gdy zacznie Wam brakować miejsca. A z czasem może się okazać, że pewne gadżety, mebelki lub zabawki kupione „na zaś” (jak na przykład drewniana kuchnia) nie wzbudzają zainteresowania dziecka. Dlatego na początku lepiej jest zrezygnować z wszystkiego, co nie jest niezbędne i z czasem wypełniać pokój dziecka tym, co dostanie lub co go będzie interesować.