Pierwsze kolonie — jaki wiek jest odpowiedni? Kiedy zacząć i skąd wiedzieć, że to dobry moment?
Od jakiego wieku można wysłać dziecko na kolonię? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie — każde dziecko jest inne i powtarzamy to przy wielu okazjach. Jedne dzieci już w wieku 6 lat doskonale odnajdą się na takim wyjeździe, inne nawet w wieku 8 lat mogą doświadczyć pewnej traumy. Organizatorzy kolonii określają minimalny wiek uczestników, ale to nie powinno być dla Was wyznacznikiem. Istotna jest tutaj Wasza ocena.
Kiedy wysłać dziecko na pierwszą kolonię?
Im wcześniej, tym lepiej. Wielu rodziców decyduje się na pierwszą kolonię, gdy ich dziecko ma 6 lub 7 lat, niektórzy czekają do 8. – 9. roku życia. Ale nie brakuje też takich, którzy wysyłają 5-latków. Z pewnością pierwszy wyjazd na kolonię będzie łatwiejszy, jeżeli będzie to przedsięwzięcie organizowane przez szkołę tańca/piłki/baletu, do którego uczęszcza Wasze dziecko, jeżeli oczywiście uczęszcza do takich miejsc. Mamy wtedy pewność, że na wyjeździe będą dokoła niego znajome twarze, które być może trochę ułatwią rozłąkę.
Dodatkowym ułatwieniem może być wybranie kolonii razem z rodzicami dziecka, które przyjaźni się z Waszym maluchem. Wtedy możemy próbować już właśnie w wieku 6 lub 7 lat.
Jak spakować dziecko na obóz? Praktyczne wskazówki >>
Jeżeli jednak dziecko nie uczęszcza na zajęcia dodatkowe i nie ma możliwości pojechania z kimś znajomym, a dodatkowo jest silnie przywiązane do rodziców, może lepiej będzie poczekać do 8. roku życia. Nie ma jednak sensu odwlekać tego zbyt długo, czasem większe dzieci gorzej sobie radzą z adaptacją w nowych sytuacjach.
Pierwsza kolonia dziecka – wskazówki
Jeżeli chcecie wysłać dziecko po raz pierwszy na kolonię, można się do tego odpowiednio przygotować.
- Koniecznie zróbcie test w postaci nocowanki u koleżanki bądź kolegi. Poproście gospodarzy, by dokładnie Wam opisali zachowanie dziecka, czy wykazywało niepokój, budziło się w nocy, było smutne.
- Porozmawiajcie z dzieckiem o jego uczuciach – czy chce, czy się boi, czy według niego da radę. Jeżeli maluch zalewa się łzami na samą wzmiankę o „samodzielnym” wyjeździe, być może lepiej odpuścić jeszcze przez rok.
- Na pierwszy wyjazd wybierzcie raczej opcję krótką – 6 lub 7 dni. Dwutygodniowy wyjazd to już przysłowiowa „głęboka woda”.
- Dostosujcie rodzaj wyjazdu do pasji dziecka. Jeżeli Wasz maluch uwielbia gry planszowe lub Minecrafta i nie przepada za kopaniem piłki, nie ma sensu wybierać kolonii sportowych.
- Niech nie będzie to kolonia na przysłowiowym drugim końcu Polski. Wybierzcie coś w promieniu 100 kilometrów.
- Przed rozpoczęciem kolonii przestudiujcie z dzieckiem program – poinformujcie go, jakie atrakcje na niego czekają i czego się spodziewać po takim wyjeździe.
- Powiedzcie dziecku szczerze, że przez ten czas nie będziecie się widzieć, tylko od czasu do czasu rozmawiać przez telefon. W przypadku wyjazdów kilkudniowych raczej nie są przewidziane wizyty rodziców, ponieważ potrafią one rozbić maluchy i wywołać rozpacz u dzieci, których rodzice nie dali rady przyjechać.
- Pozostańcie w gotowości i weźcie pod uwagę opcję przywiezienia dziecka do domu. Nie planujcie w tym czasie własnych wyjazdów, zwłaszcza za granicę.
Kolonia a obóz — czym się różnią? >>
Jeżeli uda się Wam jakoś przetrwać pierwszą kolonię, za rok będzie tylko lepiej 😉. Zadbajcie o odpowiednie przygotowanie, a powinno pójść gładko. Dzieci potrafią sobie radzić zaskakująco dobrze, gdy w pobliżu nie ma rodziców.
Ps. Na koniec polecamy jeszcze jeden trik – pakujcie walizkę razem z dzieckiem, by doskonale wiedziało, co i gdzie się znajduje.