Opieka nad dzieckiem – ile dni w 2023 roku? Zmiany
Wraz z dyrektywą unijną work-life-balance pojawiło się kilka zmian związanych z opieką nad dzieckiem. Zmienia się wymiar niektórych urlopów, pojawiły się nowe formy, zmieniła się także wysokość zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński – zmiany 2023. Już nie 80 procent >>
Urlop macierzyński i rodzicielski 2023
Nie zmienił się wymiar urlopu macierzyńskiego. Tak jak dotychczas, do wykorzystania jest:
- 20 tygodni — w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni — w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodnie — w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni — w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni — w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Urlop ten wykorzystany musi być bezpośrednio po porodzie. Choć nazywa się „macierzyński”, to 6 tygodni z tego urlopu może wykorzystać ojciec dziecka. Po urlopie macierzyńskim można wykorzystać urlop rodzicielski, choć czas na to jest aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6. rok życia. Dotychczas do wykorzystania było:
- do 32 tygodni po urodzeniu jednego dziecka,
- do 34 tygodni po urodzeniu dwójki lub więcej.
W 2023 wymiar tego urlopu zostaje wydłużony o dodatkowe 9 tygodni, ale tylko do wykorzystania przez ojca dziecka. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Zmiany w 2023 >>
Ponadto ojciec dziecka może liczyć na 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Dotychczas należało ten urlop wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24. miesiąc życia, w 2023 czas ten skrócił się do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Urlop ojcowski może być wykorzystywany równolegle z urlopem macierzyńskim bądź rodzicielskim, z którego korzysta mama.
Opieka nad dzieckiem 2023
Ile dni w roku można mieć opieki na dziecko? Dotychczas przepisy zakładały dodatkowe 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem poniżej 14. roku życia (nie później niż do dnia poprzedzającego 14. urodziny dziecka). Za te dni rodzicowi przysługiwało 100% wynagrodzenia, z przywileju skorzystać mógł tylko jeden rodzic, a ilość dni nie zwiększała się wraz z ilością dzieci – mając jedno, dwoje lub troje dzieci niezmiennie przysługiwały dokładnie dwa dni opieki.
Dyrektywa unijna work-life-balance zakładała rozszerzenie tego wolnego do 5 dni i możliwość wykorzystania na innych członków rodziny – rodzica, dorosłe dziecko, męża, rodzeństwo. Na chwilę obecną propozycja rządu wygląda następująco:
- 2 dni opieki na dziecko poniżej 14. roku życia, płatne 100%,
- 2 dni opieki na dowolnego członka rodziny, płatne 50%,
- oraz 5 dni opieki na dowolnego członka rodziny, bezpłatne.
Prace nad ustawą wciąż trwają, jej ostateczny wygląd może się zmienić.
Urlop wychowawczy 2023 – ile dni, ile płatne?
Urlop wychowawczy to 36 miesięcy, które mogą być wykorzystywane w 5 częściach. Czas na to jest do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Jest to urlop bezpłatny.
Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2023
W ciągu roku rodzice mogą liczyć na 60 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko. Pula ta przewidziana jest dla obojga rodziców, niezależnie od ilości dzieci. Mając jedno, dwoje, troje lub więcej dzieci – niezmiennie liczyć można na dokładnie 60 dni płatnego zasiłku opiekuńczego na dziecko. Wysokość tego zasiłku to 80% podstawy zasiłku (średnie wynagrodzenie za minione 12 miesięcy).
Zasiłek przewidziany jest:
- jeśli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do 8. roku życia – w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym,
- jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem do 14. roku życia – w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym (nie kumuluje się z opieką nad zdrowym dzieckiem do 8. roku życia),
- jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat – w wymiarze 14 dni w roku kalendarzowym,
- jeśli opiekujesz się chorym niepełnosprawnym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat – 30 dni w roku kalendarzowym.
Co po 60 dniach opieki nad dzieckiem?
Jeżeli rodzina wykorzysta limit zasiłku opiekuńczego na dziecko, kolejne dni opieki będą bezpłatne, a wynagrodzenie zostanie stosownie zmniejszone.