Odpieluchowanie dziecka — kiedy najlepiej?
Być może słysząc to pytanie wiele osób pomyśli ,,w wieku 18 miesięcy”. W podręcznikach na temat rozwoju dziecka właśnie ten wiek wskazany jest jako moment, w którym dziecko zaczyna rozpoznawać potrzebę oddania moczu lub kału. A presja społeczna bywa tutaj odczuwalna.
Odpieluchowanie dziecka – kiedy?
Jeżeli wierzyć w to, co mówią nam kobiety ze starszego pokolenia, dawniej dzieci były odpieluchowane szybciej. A jak powszechnie wiadomo ,,dawniej było lepiej” 😉. Czy faktycznie było lepiej to kwestia dyskusyjna, ale na pewno było inaczej. Przede wszystkim, zanim na polskim rynku pojawiły się pieluchy wielorazowe, które rewelacyjnie chłoną wilgoć, maluchy załatwiały swoje potrzeby do pieluch tetrowych. Po jednym załatwieniu się pielucha stawała się mokra, dziecko czuło się niekomfortowo, a mamie rósł stosik prania. Z pewnością motywacja była tutaj dużo większa, a i dziecko szybciej kojarzyło oddawanie moczu z nieprzyjemnym uczuciem między nogami. Można więc przypuszczać, że faktycznie, dawniej dzieci były odpieluchowane szybciej. Czy więc zwlekanie z tym do 3. roku życia jest szkodliwe dla malucha? Nie jest.
Najważniejsze jest to, by odpieluchowanie było procesem naturalnym, bez wywierania presji. Pierwsze kroki w tym kierunku można stawiać dopiero wtedy, gdy dziecko wykazuje objawy gotowości. Mogą one być różne, na przykład:
- wydłużenie czasu między kolejnym oddawaniem moczu (dziecko dłużej ma suchą pieluszkę),
- wyrażanie potrzeby oddania moczu (łapanie się za pieluszkę, mówienie ,,sisi” i tym podobne),
- odczuwanie dyskomfortu, gdy pieluszka nie jest sucha (dziecko domaga się zmiany pieluszki).
Objawów gotowości może być więcej, a to tylko kilka najbardziej oczywistych. Jeżeli zaobserwujemy u naszego dziecka takie zachowania, to można podjąć pierwsze próby, jednak nie należy oczekiwać natychmiastowych spektakularnych efektów. Różne instytucje podają, że moment odpowiedni na odpieluchowanie to czas pomiędzy 18. a 36. miesiącem życia. Rozstrzał jest tutaj ogromny i warto o tym pamiętać.
O odpieluchowaniu dobrze jest pomyśleć jak o nauce chodzenia. Chociaż przyjmuje się, że maluchy uczą się stawiać pierwsze kroki w okolicy 12. miesiąca życia, to w dalszym ciągu absolutnie normalne jest, jeśli dzieje się to między 10. a 14. miesiącem życia. I chyba żaden rodzic nie wpada we frustrację, gdy jego 13-miesięczna pociecha wciąż nie jest gotowa na samodzielne stawianie kroków. Próby przyspieszania tego procesu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i to samo dotyczy odpieluchowania. Jeżeli rodzic postanowi sobie, że w wieku 2 lat jego dziecko będzie odpieluchowane, w głowie pojawia się presja. Zapewne już parę tygodni wcześniej rozpocznie się trening na nocniku, a następnie momenty zabawy bez pieluszki. Być może przez pierwszych kilka dni wypadki z oddawaniem moczu na podłogę będą się kończyły krótkim ,,nic się nie stało”, jednak po dwóch tygodniach każda taka wpadka może powodować stres i niepotrzebne napięcie. Najgorszym scenariuszem będzie, gdy po jakimś czasie rodzic zacznie się za każdym razem denerwować i podnosić głos, gdy maluch załatwi swoją potrzebę do majtek. Może to u dziecka wywołać permanentny stres związany z załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych, a pojawienie się uczucia pełnego pęcherza będzie powodowało u dziecka płacz!
Aby uniknąć ewentualnego stresu, dobrze jest pierwsze próby podejmować w miesiącach letnich, najlepiej już po 2. urodzinach. Gdy wpadka przytrafi się podczas zabawy na zewnątrz, to przynajmniej odpada tutaj konieczność sprzątania. Często bywa też tak, że rodzice decydują się na rozpoczęcie odpieluchowania, gdy spodziewają się kolejnego potomka. Dla wielu z nich wizja przebierania dwójki lub trójki dzieci wydaje się czymś przerażającym. Może to prowadzić do sytuacji, w której na świecie pojawia się nowy członek rodziny, a starsze dziecko zostaje odpieluchowane, mimo że nie jest na to gotowe. Wydaje się to być dobrym rozwiązaniem, a w rzeczywistości może to generować bardzo nerwowe sytuacje. Na przykład: mama właśnie zaczęła karmić najmłodsze dziecko, a starsze załatwiło się do majtek. Co robić? Przerywać karmienie i czym prędzej sprzątać, czy może poczekać, aż maluch się naje? W tej sytuacji chyba jednak lepiej by było, gdyby starsze rodzeństwo jeszcze przez kilka tygodni nosiło pieluchę.
Moment na odpieluchowanie nie powinien być podyktowany przez kogoś z rodziny, konkretną sytuację lub przedszkole (o problemie z wymogiem odpieluchowania pisaliśmy tutaj >>). Jedyną osobą, która może tutaj wskazywać odpowiedni czas na tę zmianę, jest dziecko. Należy obserwować zachowania, próbować, zachowując jednak spokój i uzbrajając się w cierpliwość.