Niania elektroniczna — jaką kupić? Na co zwrócić uwagę?
Na rynku dostępne są nianie elektryczne zarówno za 50, jak i za 500 złotych. Skąd taka różnica w cenie? Na jaką się zdecydować? Postaramy się trochę rozwiać wątpliwości.
Niania elektroniczna bez kamery / tania
Najtańsze nianie działają jak popularne kiedyś walkie-talkie. Pozwalają odbierać dźwięk dobiegający z innego pomieszczenia za pomocą słuchawek działających na fale radiowe. Prawie zawsze mają też funkcję wyciszenia jednej strony – to znaczy dziecko, przy którego łóżku stoi słuchawka, nie słyszy dźwięków z otoczenia drugiej słuchawki.
Niania elektroniczna z kamerą
Modele wyposażone w kamerę są już zauważalnie droższe. Urządzenie, które „obserwuje” dziecko to mała kamerka z mikrofonem. Z drugiej strony jest niewielki monitor, na którym widzimy obraz z kamery i słyszymy dźwięk. Gdy jakiś odgłos nas zaniepokoi, wystarczy zerknąć, by upewnić się, czy wszystko jest ok.
Ciekawą alternatywą jest tutaj możliwość kupienia kamery monitorującej, która łączy się z telefonem. Są to kamery służące do monitoringu domu, ale oferują wszystko to, co niania elektroniczna z kamerą i są tańsze. Na przykład – kamera Xiaomi 360, po podłączeniu jej do sieci i zainstalowaniu aplikacji na telefonie, możemy na żywo oglądać obraz. Gdy urządzenie zarejestruje ruch, na telefonie widać powiadomienie. Na dodatek kamera nagrywa wtedy przez kilka sekund i możemy potem odtworzyć zdarzenie, które wywołało powiadomienie. Jest tutaj również funkcja mikrofonu, więc w razie bycia daleko od dziecka, idąc do niego można próbować uspokoić go swoim głosem. Przewagą nad nianią elektryczną jest to, że odległość tutaj nie gra roli (o ile kamera jest połączona z siecią) – w przypadku niań zasięg wynosi określoną ilość metrów pomiędzy urządzeniem rejestrującym a monitorem. Słabą stroną natomiast jest to, że gdy mamy wyłączony obraz z kamery i nie zauważymy powiadomienia na telefonie, nie będziemy wiedzieć o potencjalnym problemie. Monitory od klasycznych niań elektrycznych w zauważalny sposób dają znać o zaistniałej sytuacji.
Niania elektryczna z monitorem oddechu
To najdroższe z opisywanych urządzeń, które ma ważną dla rodziców funkcję – monitor oddechu. Oczywiście posiada również kamerę z mikrofonem, monitor pokazujący obraz na żywo, często także wbudowany termometr. Urządzenia te są bardzo czułe i gdy dziecko przestaje oddychać, uruchamia się alarm. Dlatego wielu rodziców decyduje się na zakup takiej niani i używana jest ona w zasadzie bez przerwy. Urządzenie to powstało, by wyeliminować tak zwaną śmierć łóżeczkową – polega ona na tym, że zdrowe niemowlęta umierają nagle w czasie snu, przestają oddychać. Choć jest to zjawisko wciąż słabo poznane, to spędza sen z powiek wielu rodzicom, którzy w nocy chodzą sprawdzać, czy ich maleństwo oddycha. Na szczęście zdarza się naprawdę rzadko.
Niania elektryczna – jaką wybrać?
Odpowiedź na to pytanie zależy w zasadzie od dwóch rzeczy. Po pierwsze – jak bardzo niespokojni o swoje dziecko jesteście, po drugie – jaki macie na ten cel budżet. Jeżeli wiecie, że wszelkie odgłosy z pokoju dziecka Was niepokoją, nie możecie spać, bo martwicie się o zdrowy sen maleństwa i często sprawdzacie, czy z dzieckiem wszystko w porządku, to najlepiej sprawdzi się u Was niania z monitorem oddechu. Zapewni Wam spokojny sen i odrobinę czasu dla siebie, bez konieczności sprawdzania stanu dziecka. Jeżeli potrzebujecie niani tylko po to, by od czasu do czasu zerkać na dziecko, gdy jesteście w pobliżu, wybierzcie nianie z kamerą lub zwykłą kamerę. Jeżeli natomiast potrzebujecie niani tylko po to, by słyszeć co się u dziecka dzieje, bo macie rozległy dom albo w czasie drzemki idziecie pracować do ogrodu lub wieszać pranie, może Wam wystarczyć najtańsza niania elektryczna, bez kamery. Każde urządzenie ma swoje plusy oraz minusy i w danej rodzinie sprawdzi się lepiej niż inne.