Nadgodziny i delegacje nie dla rodziców również starszych dzieci. Zmiany w prawie
[AKTUALIZACJA]
Poniższe zmiany wchodzą w życie 26 kwietnia 2023 roku.
Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy dotyczą także kwestii związanych z delegacją oraz pracą w godzinach nadliczbowych w przypadku rodziców. Co się zmieni?
Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Zmiany w 2023 >>
Praca w godzinach nadliczbowych a dziecko
Z przepisów wynika, iż pracodawca może oczekiwać od pracownika wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Taka sytuacja może być podyktowaną następującymi okolicznościami:
- zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia,
- zachodzi konieczność usunięcia awarii,
- jest to spowodowane szczególnymi potrzebami pracodawcy.
Dotychczasowe przepisy przewidywały od tej reguły pewne wyjątki – na przykład, gdy sytuacja dotyczyła kobiet w ciąży lub pracowników młodocianych. Jeżeli natomiast pracownik był rodzicem dziecka poniżej 4. roku życia, mógł odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Gdy pracownik wyrazi zgodę, może pracować w godzinach nadliczbowych, jednak odmowa nie może się wiązać z żadnymi negatywnymi konsekwencjami ze strony pracodawcy.
Zasiłek macierzyński – zmiany 2023. Już nie 80 procent >>
Zmiany zwiększają górną granicę wieku dziecka – teraz pracy w godzinach nadliczbowych może odmówić rodzic dziecka do 8. roku życia. Jednak z tego przywileju może korzystać tylko jeden rodzic – drugi powinien złożyć w swoim zakładzie pracy oświadczenie, że nie będzie korzystał z tej możliwości. Jeżeli jeden z rodziców przebywa na urlopie rodzicielskim, wychowawczym czy macierzyńskim, to z automatu nie może on korzystać z możliwości odmowy pracy w godzinach nadliczbowych, ponieważ nie pracuje, a więc drugi rodzic ma wtedy możliwość korzystania tego przywileju.
Praca w delegacji a dziecko
Podobnie sytuacja wygląda w kwestii przepisów regulujących pracę w delegacji. Co do zasady, pracownik nie może odmówić podróży służbowej – chyba że występują tutaj obiektywne okoliczności uniemożliwiające wykonanie tego zadania. Pracodawca nie może jednak zlecać podróży służbowej pracownikowi, który jest rodzicem bądź opiekunem dziecka do 4. roku życia. Wraz ze zmianami ta granica wieku zmieni się – nie będzie można oczekiwać wyjazdu w delegację rodzica/opiekuna dziecka do. 8 roku życia.
Odbycie delegacji może się odbyć tylko za zgodą pracownika, a ewentualna odmowa nie może nieść ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji ze strony pracodawcy.