Leśne przedszkola w Polsce – jak i gdzie działają? Wiemy wszystko
fot. facebook.pl/Tata z Lasu
Jak i gdzie działają leśne przedszkola w Polsce? Wiemy o nich wszystko, a poniżej z pewnością znajdziecie odpowiedź na najważniejsze pytania.
Leśne przedszkola zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Nic dziwnego, że wiele osób szuka informacji na ten temat. W takich państwach jak Niemcy, Szkocja, Austria, Czechy oraz kraje skandynawskie leśne przedszkola są bardzo znane. Na czym polega ich fenomen?
Leśne przedszkola – co to jest?
Leśne (zielone) przedszkole jest miejscem, które głęboko łączy dzieci z naturą i jej cyklicznością. Nie tylko zdobywają wiedzę kulturową, historyczną, ale uczą się także poszanowania środowiska naturalnego.
Orientacyjnie zakłada się, że w leśnym przedszkolu maluchy spędzają na dworze nawet 80% czasu podczas zajęć. Jednak te proporcje zależą od placówki i czasu jej działania.
Leśne przedszkole – jak działa?
Jeśli rodzicom zależy, żeby ich pociechy miały duży kontakt z przyrodą, rozwijały swoją kreatywność i wrażliwość, prawdopodobnie leśne przedszkole będzie dobrym wyborem. Takie miejsca oferują maluchom zanurzenie się w naturze i jej harmonii. Ich zabawkami nie są lalki, misie czy klocki, a wszystko, co znajdą na dworze. Do zabawy wykorzystywane są liście, gałązki czy fragmenty kory. Oczywiście te, które już spadły z drzew. Oprócz tego dzieci m.in. tropią zwierzęta i bawią się w błotną kuchnię.
Maluchy nie tylko uczone są szacunku do otaczającej nas przyrody, empatii, zrozumienia. Rozwijane są także takie umiejętności jak samodzielność w działaniu oraz myśleniu, motoryka mała i duża, kooperacja czy asertywność. Wszystko to dzieje się przy swobodnych zabawach, które są wolne od elektroniki.
Przeważająca większość zajęć prowadzona jest na dworze, nawet podczas opadów deszczu i śniegu. Pomaga to zbudować odporność dziecka. Jednak warto zadbać o dobre dostosowanie odzieży wierzchnej.
Leśne przedszkola – gdzie działają?
Choć leśne przedszkola w Polsce mogą wydawać się nowatorskie, to powstaje coraz więcej takich placówek.
Funkcjonuje już m.in. Polski Instytut Przedszkoli Leśnych i Fundacja Dzieci w Naturę. Ich rolą jest zrzeszanie, wspieranie i edukowanie miłośników leśnej edukacji przedszkolnej. Na ich stronach możecie sprawdzić placówki, które z nimi współpracują oraz ich ofertę.
Polski Instytut Przedszkoli Leśnych >>
Warto również samemu poszukać takich miejsc w okolicy.
W Konarach istnieje przedszkole leśne Dzika Osada. W Przyłękowie, Krzyżówkach, Kaszarawie Bystrej działają trzy placówki, które są prowadzone w duchu Montessori.
Na Śląsku w Wyrach działa Naturalna Szkoła Bukowy Dom. W Bielsku-Białej działa oddział o nazwie Dębowy Dom.
Również w stolicy można znaleźć przedszkola leśne. To Leśna Droga i Leśne Przedszkole.
Film o leśnym przedszkolu nagrała Magda Bębenek, podróżniczka, pisarka i inicjatorka projektu przyrodniczo-społecznego „Las w Nas”. Spotkała się z założycielkami przedszkola Puszczyk w Białymstoku. Materiał możecie zobaczyć poniżej.
Co myślicie o leśnych przedszkolach?