Jak zrobić kotylion z dzieckiem? Kokarda narodowa na 11 listopada
Jeżeli oprócz śpiewania piosenek patriotycznych i opowiadania historii oraz legend chcielibyście spędzić z dziećmi czas w kreatywny sposób, najlepszym pomysłem na Narodowe Święto Niepodległości jest zrobienie kotyliona, nazywanego także kokardą narodową. Zanim jednak przejdziemy do samej czynności, w kilku słowach wyjaśnimy znaczenie tej nazwy.
Piosenki patriotyczne na 11 listopada dla dzieci >>
Co to jest kotylion?
Kotylion swoją nazwę wziął od francuskiej zabawy tanecznej (fr. cotillon, czyt. kotiją). Polegała ona na tym, że na początku jakiegoś wydarzenia każda osoba dostawała rozetkę w określonym kolorze. Podczas pierwszej piosenki uczestnicy ustawiali się na parkiecie i mieli za zadanie odnaleźć drugą osobę z taką samą rozetką. Czasami były to także wstążeczki, bukieciki albo kokardy.
Kotylion, czyli kokarda narodowa, jest symbolem w naszych barwach narodowych, który przypina się do okrycia wierzchniego podczas obchodzenia uroczystości państwowych. Można go bardzo prosto wykonać samodzielnie w domu. Przedstawimy Wam dwie techniki, jedna bardzo prosta, z małą pomocą rodziców nawet przedszkolaki dadzą radę. Druga nieco trudniejsza, prędzej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
6-latka z niepełnosprawnością zdobyła Koronę Gór Polski. Piękny wyczyn! >>
Jak zrobić kotylion razem z dzieckiem?
Pierwszy sposób wymaga od Was przygotowania następujących rzeczy: czerwona i biała bibuła, kawałek tekturki, nożyczki, klej. Pod opisem słownym znajdziecie filmik.
Pierwszy krok jest najtrudniejszy, tutaj wskazana pomoc rodziców. Z tekturki należy wyciąć średniej wielkości kółko, a następnie wyciąć w nim dziurkę. Później odcinamy dość szeroki kawałek bibuły, około 20 centymetrów lub nawet więcej. Łączymy ze sobą końce paska i zbieramy w dłoniach bibułę w jeden słupek, który następnie przekładamy przez dziurkę w przygotowanej wcześniej tekturce. Tekturka powinna być mniej więcej w środku bibuły. Następnie rozwijamy bibułę, tworząc rozetkę. Czynność powtarzamy z mniejszym kawałkiem białej bibuły i ponownie, z jeszcze mniejszym kawałkiem białej bibuły. Później robimy kulkę na środek, naklejamy na tylną część taśmę dwustronną, a w przedostatnim kroku podklejamy bibułę do tekturki. Na koniec pozostaje nam zrobić dwie wstążki i przykleić je klejem do rozetki.
Kotylion z bibuły do zrobienia w domu
Drugi sposób jest zdecydowanie bardziej wymagający, ale sam kotylion wychodzi bardziej estetycznie. Filmik z instrukcją na końcu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, potrzebna będzie biała i czerwona bibuła, tekturka, klej i nożyczki. Tutaj również wycinamy z tekturki koło, tym razem bez dziurki w środku.
Na początek należy przygotować 5 kwadratowych kawałków (długość boku około 10-15 centymetrów). Kładziemy jeden na drugim, następnie całość składamy na pół, znowu na pół, a następnie po przekątnej. Powstanie nam coś na kształt rożka, którego szerszą końcówkę odcinamy, zaokrąglając lekko. W ten sposób powstanie nam 5 kółek, które następnie tniemy na połówki. Prosty bok półkola smarujemy klejem i sklejamy, tworząc coś, co kształtem przypomina kawałek pizzy.
Kawałki te naklejamy na okrągłą tekturkę, każdy kolejny ma zachodzić nieco na poprzedni. Ostatni kawałek powinien wejść pod pierwszy. Te same kroki powtarzamy w przypadku białej bibuły, tym razem przygotowując mniejsze kawałeczki. Ważne, by nakleić je tak, aby nie było widocznego środka. Później patyczkiem można rozszerzyć elementy kotyliona.
Na koniec przygotowujemy wstążeczki, a do tyłu doklejmy taśmę dwustronną. Gotowe!