Kiedy zaczynają dojrzewać chłopcy?
Podobnie jak u dziewczynek, dojrzewanie u chłopców to złożony, wieloetapowy proces, który trwa kilka lat. W tym czasie możemy obserwować zmiany fizyczne oraz psychiczne. Także u chłopców na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy znaczne przesunięcie początku dojrzewania
Kiedy zaczynają dojrzewać dziewczynki? >>
Dojrzewanie u chłopców – od jakiego wieku?
Choć najczęściej na początek dojrzewania wskazuje się okres pomiędzy 10. a 15. rokiem życia, w rzeczywistości może się to przesunąć nawet do 9. roku życia, co niektóre źródła określają przedwczesnym dojrzewaniem. Dawniej był to raczej okres pomiędzy 15. a 17. rokiem życia. Teorie dotyczące tego przesunięcia są identyczne jak w przypadku dziewczynek.
Co jest tego przyczyną? Nie wiadomo. W internecie możemy znaleźć teorie związane z wszechobecnymi hormonami. Badania wskazują na zanieczyszczenie wód hormonami oraz farmecutykami. Inne źródła wskazują na obecność hormonów w mięsie. A jeszcze inne mówią o zwiększonej podaży tłuszczów zwierzęcych w diecie. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka jest faktyczna przyczyna tak dużej zmiany w tak krótkim okresie.
W przypadku chłopców dojrzewanie zaczyna się w momencie, kiedy jądra zaczynają produkować testosteron. Inaczej niż u dziewczynek, popęd seksualny pojawia się wcześniej, a dojrzałość emocjonalna na końcu całego procesu. Możemy zaobserwować 5 etapów dojrzewania. Pierwszy z nich jest niewidoczny, to jakby wstęp do nadchodzących zmian.
W drugiej fazie można obserwować pierwsze zmiany narządów rozrodczych – zwiększenie objętości penisa, koloru moszny, pojedyncze włosy łonowe.
W kolejnej fazie postępują zmiany narządów rozrodczych, pojawia się również owłosienie pod pachami, mutacja głosu i gwałtowny skok pokwitaniowy. Ten okres przypada średnio gdzieś pomiędzy 11. a 16. rokiem życia i może przysparzać chłopcom wielu problemów. Ze względu szybki wzrost ciała, młodzi bywają niezdarni i szybko się męczą. Gdy dodamy do tego mutację, mogącą się objawiać piskliwym głosem w losowych sytuacjach, mamy prosty przepis na niezadowolenie z własnego ciała.
W przedostatniej fazie zmianie ulega sylwetka chłopca, stając się bardziej męską. W tym czasie jądra zaczynają produkować plemniki, co powoduje nocne polucje, czyli mimowolne wytryski nasienia. Okres ten może przypadać między 12. a 17. rokiem życia, w zależności od tego, kiedy pojawiły się pierwsze oznaki dojrzewania. Trzeba chłopca wspierać, nie reagować śmiechem bądź oburzeniem na mokrą bieliznę. Wtedy pojawia się u młodych mężczyzn popęd seksualny i zainteresowanie płcią przeciwną.
Ostatnia faza to powolne wyhamowanie zmian i osiągnięcie ostatecznej sylwetki ciała. Chłopiec, albo raczej mężczyzna, jest już w pełni dojrzały płciowo, osiąga również dojrzałość emocjonalną. Regularne golenie twarzy staje się przykrym obowiązkiem 😉.
Dojrzewanie chłopców – problemy
Jak chodzi o zmiany charakteru, to tutaj możemy obserwować wzrost agresji. Również chłopcy mogą ciężko przechodzić ten okres, bowiem ich wygląd zmienia się i nie zawsze im to odpowiada. Raz piskliwy, a raz basowy głos, pierwsze nieśmiałe owłosienie na twarzy, nierzadko również trądzik i ogólna niezdarność – nie ma się co oszukiwać, że chłopcy nie przywiązują wagi do swojego wyglądu. Zmiany zachodzą powoli i w okresie przejściowym nie zawsze wyglądają tak, jak ktoś by sobie tego życzył. Do tego nieznany dotąd popęd seksualny może być naprawdę mylący. Dlatego rozmawiajcie z chłopcami, przygotujcie ich na nadchodzące zmiany i wspierajcie, gdy pojawią się nocne polucje. Czasem najlepszym wsparcie może być po prostu udawanie, że niczego nie widzimy 😉.
Jeżeli przyłapiecie 12- lub 13-latka na masturbacji, nie róbcie z tego problemu, a już na pewno nie każcie go za to! Jest to nieodłączny element dojrzewania i sposób na poradzenie sobie z napięciem seksualnym. Niezależnie od Waszego zdania na ten temat, chłopiec jakoś będzie musiał się z tym uporać.
W razie wątpliwości zajrzyjcie do tych lektur:
Scott Todnem — Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu dla chłopaków
Barbara Pietruszczak — Twoje ciałopozytywne dojrzewanie dla chłopców