Karta rowerowa — jak ją zdobyć i czy jest dziecku potrzebna?
Zapewne większość współczesnych rodziców pamięta zdawanie egzaminu na kartę rowerową w szkole. Nie było to szczególnie wymagające, w zasadzie należało tylko udowodnić, że potrafi się jeździć na rowerze 😉. Dziś wygląda to nieco inaczej.
Jazda na rowerze z dzieckiem — przepisy prawa >>
Czy karta rowerowa jest obowiązkowa?
Do czego jest potrzebna karta rowerowa? Ten dokument jest niezbędny, jeżeli Wasze dziecko ukończyło 10. rok życia i chce jeździć po drogach publicznych oraz ścieżkach rowerowych. Młodsze dzieci mogą się przemieszczać rowerem po chodniku pod opieką pełnoletniego opiekuna.
Karta rowerowa dotyczy osób poniżej 18. roku życia – po osiągnięciu tego wieku nie jest konieczne jej posiadanie, by móc korzystać ze wspomnianych wyżej dróg. Karta rowerowa zezwala także niepełnoletnim na przemieszczanie się przy użyciu hulajnóg elektrycznych, deskorolek elektrycznych czy urządzeń samobalansujących.
Hulajnoga dla dziecka — czy jest bezpieczna? Wady i zalety >>
Co ważne, poruszanie się na wspomnianych wyżej pojazdach bez karty rowerowej może wiązać się z mandatem w wysokości 200 złotych.
Jak zdobyć kartę rowerową?
Egzamin na kartę rowerową składa się z części teoretycznej i praktycznej, przeprowadzają go dyrektorzy szkół. Zazwyczaj taka możliwość pojawia się w czerwcu. Konieczna jest tutaj pisemna zgoda rodziców.
Uczeń chcący przystąpić do egzaminu na kartę rowerową będzie musiał odpowiedzieć na 25 pytań (maksymalnie można udzielić 4 błędnych odpowiedzi) dotyczących ruchu drogowego, wyposażenia roweru czy pierwszej pomocy oraz wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze. Manewry, jakie należy wykonać to:
- zatrzymanie się w wyznaczonym miejscu,
- wykonanie slalomu między pachołkami,
- jazda w linii prostej,
- wykonanie tak zwanej ósemki.
Egzaminy przeprowadzane są zazwyczaj na boisku szkolnym lub w miasteczkach ruchu drogowego, o ile takowe znajdują się w sąsiedztwie szkoły.
I pamiętajcie — zawsze wkładajcie kask podczas jazdy rowerem!