Jak zrobić tablicę manipulacyjną? Instrukcja DIY
Tablice manipulacyjne to świetny gadżet dla dzieci. Przy odpowiednim zaprojektowaniu są rewelacyjną zabawką sensoryczną dla maluchów. Pozwalają kręcić, wciskać, przesuwać, zaczepiać, miziać i nie tylko 😊. Przykłady takich tablic znajdziecie na końcu artykułu.
Tablica manipulacyjna — od jakiego wieku
Taki rodzaj zabawki będzie świetną rozrywką dla dzieci w okolicy 1. roku życia i starszych. Mniejsze maluchy mogą jeszcze nie być wystarczająco rozwinięte motorycznie, by w pełni korzystać z możliwości tej zabawki. Im starsze jest dziecko, tym bardziej skomplikowane elementy można umieścić na tablicy.
Tablica manipulacyjna DIY
Zanim zaczniecie przygotowania, upewnijcie się, że macie w swoim domu wkrętarkę, śrubokręt, klej do drewna, coś do szlifowania i olej do impregnacji drewna. Możecie się zdecydować na olej lniany, który jest naturalny i bezpieczny dla dzieci.
Tablica manipulacyjna — krok 1. Od czego zacząć?
Aby wykonać taką tablicę trzeba zacząć od przygotowania sklejki, na której zamontujecie wszystkie części. To wydatek rzędu kilkadziesiąt złotych, w zależności od wielkości. Sklejkę trzeba przeszlifować (ręcznie lub za pomocą szlifierki) papierem ściernym o bardzo drobnej ziarnistości. Następnie przetrzeć ją olejem lnianym – można do tego użyć ściereczkę lub ręcznik papierowy. Olej powinien mieć dużo czasu na wyschnięcie, chyba że po godzinie do dwóch od aplikacji ponownie wytrzecie go czystym materiałem. Teraz czas na przygotowanie elementów tablicy!
Zanim podamy Wam przykładową listę rzeczy, które można zamontować na sklejce, zwrócimy uwagę na ozdoby. Po pierwsze, część z elementów można pomalować, a po drugie, nie zaszkodzi, jak pojawią się jakieś dekoracje. Możecie kupić gotowe, wycięte ze sklejki zwierzątka, dinozaury, pojazdy lub kształty. Wybierzcie kolorystykę całego zestawu i kupcie najmniejsze dostępne opakowania bezpiecznych farb. Może to być zieleń i żółty, niebieski i błękitny, czerwony i pomarańczowy i tym podobne.
Tablica manipulacyjna — co na niej zamieścić?
Poniżej przedstawiamy listę przykładowych rzeczy, które można zamontować na tablicy manipulacyjnej:
- drewniane koła zębate,
- włącznik światła,
- zasuwka,
- kawałek rzepa,
- sznurówki (rozciągnięte między przymocowanymi kółkami, jak w bucie, lub zwisające luźno),
- wskazówki od zegara,
- fidget spinner,
- łańcuch drzwiowy,
- kawałek włochatego materiału,
- kółko meblowe (jak z fotela na kółkach),
- dzwonek rowerowy,
- zamek błyskawiczny,
- plastikowe lusterko,
- mini cymbałki,
- mała książeczka dziecięca,
- kawałek rury pcv, pod którą jest kubeczek (można do niej wrzucać piłeczkę, ziarenka, kamyczki),
- liczydło (drewniane kulki na pręcie),
- kalkulator,
- lampka LED na baterie, włączana z przodu,
- kawałek łańcucha,
- gniazdko z przymocowaną do niego wtyczką na sznurku.
Oczywiście możecie tam zamontować wszystko, na co tylko macie ochotę, a w sklepach internetowych dostępne są również gotowe zestawy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „elementy do tablicy manipulacyjnej” lub „zestaw do tablicy manipulacyjnej”.
Gdy już uda się Wam zdobyć wszystkie niezbędne rzeczy, trzeba je najpierw rozmieścić bez przykręcania i przyklejania. Kiedy już to zrobicie, dobrze jest sfotografować całość – będzie to dla Was potem ściąga. Dzięki temu każdy z elementów znajdzie swoje miejsce i nie zaskoczy Was pod koniec brak miejsca, którego można było uniknąć, przesuwając dwie rzeczy o 2 centymetry. Teraz pozostaje jedynie przykleić i przykręcić wszystko, co się da 😊.
W czasie zabawy tablicą manipulacyjną dbajcie o bezpieczeństwo – najlepiej przymocować ją do ściany, by nie spadła na malucha. Można też zrobić prosty stojak, wystarczy zamontować podpórkę z tylu pod odpowiednim kontem oraz podpórkę z przodu, uniemożliwiającą przechylenie się do przodu.
Poniżej możecie zobaczyć przykładowe, gotowe tablice manipulacyjne.