Góry z dziećmi – szlaki w Tatrach, na które można iść z dziećmi w każdym wieku
Z roku na rok liczba turystów na górskich szlakach rośnie. Nic dziwnego, taka forma spędzania czasu oferuje niezapomniane widoki, satysfakcję oraz dobrze wpływa na zdrowie, o ile nie próbujemy się przeforsować. Jednak gdy w naszym życiu pojawiają się dzieci, wypad w góry nie jest taki łatwy… Choć jak mówi stare porzekadło, gdy się nie chce, to się szuka powodów, a gdy się chce, to się szuka sposobów 😉. Oczywiście pierwsze wycieczki w góry z dziećmi poniżej 2. roku życia oznaczają sporo noszenia, jednak już koło 3. – 4. roku życia można liczyć na samodzielne maszerowanie dziecka.
Góry z dziećmi cz. 2 – szlaki w Bieszczadach, na które można iść z dziećmi w każdym wieku >>
Chodzenie po górach z dziećmi (Tatry)
Jeżeli chcecie spróbować zarazić dzieci miłością do gór, polecamy wybrać się na proste i bezpieczne szlaki, a wbrew pozorom, także w Tatrach takie znajdziemy.
Jeżeli w Waszej rodzinie jest również pies, pamiętajcie, że czworonogi nie mają wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyjątkiem od tej reguły jest Dolina Chochołowska. W ubiegłych latach miały miejsce przypadki pozostawiania psów w samochodach na parkingach przy wejściu na szlak, dlatego apelujemy, by dbać o zdrowie i bezpieczeństwo czworonożnych przyjaciół.
Góry z dziećmi cz. 3 – szlaki w Karkonoszach, na które można iść z dziećmi w każdym wieku >>
Dolina Strążyska
To doskonałe miejsce dla tych, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę z dziećmi w górach. Wejście na szlak znajduje się na obrzeżach Zakopanego i jeżeli będziecie tam zakwaterowani, można dojechać do doliny autobusem miejskim numer 12 lub dojść na nogach w około 30 minut (z centrum). Dojazd samochodem to maksymalnie 10 minut z dowolnej części miasta, o ile nie utkniecie w korkach 😉. Co prawda na Polanie Strążyskiej nie ma schroniska, ale w sezonie działa tam Herbaciarnia Parzenica. Na wszelki wypadek warto wziąć ze sobą termos i prowiant. Droga przez Dolinę jest przyjazna dla wózków i małych nóżek. Dojście na Polanę powinno zająć trochę więcej niż godzinę czasu, zakładając wolniejsze tempo dostosowane pod maluchy.
Dolina Chochołowska
Na wiosnę można tam oglądać zachwycające krokusy, w lecie podziwiać bogatą florę tatr, a na jesień być świadkiem spektaklu kolorów, gdy krajobraz z zielonego zmienia się na złoto-brązowy. Droga, która wiedzie do schroniska na Polanie Chochołowskiej, jest prosta i wznosi się bardzo łagodnie. Prawie całość można bez większych problemów pokonać z wózkiem. Ostatnie kilkaset metrów jest bardziej nachylone i nierówne, na tym odcinku lepiej jest nieść dziecko w chuście lub nosidle. Starsze maluchy powinny sobie tutaj bez problemu poradzić na własnych nogach. Jedynym problemem jest długość Doliny, przejście jej zajmuje dorosłemu blisko 2 godziny, co w przypadku wycieczki z dziećmi może zająć nawet 3 godziny. Dlatego nie zapomnijcie o sycących przekąskach i dużej ilości wody.
Morskie Oko
Nie bez przyczyny jest to chyba najbardziej znany szlak w górach. Droga na Morskie Oko jest asfaltowa, dlatego można spokojnie wybrać się tutaj także z maluchami w wózku. Sam cel wędrówki, czyli górskie jezioro, to widok warty każdego wysiłku. Podejście bywa momentami strome, dlatego starsze dzieci czasem mogą potrzebować pomocy lub odpoczynku. Jest to trochę bardziej wymagająca trasa, ze względu na długość i nachylenie, nie ma na niej jednak żadnych trudności, skał i niebezpiecznych miejsc.
Rusinowa Polana
Choć nie tak znana jak Chochołowska, w sezonie również bywa bardzo zatłoczona. Wybierając się tam szlakiem przez Wierch Poroniec można wziąć ze sobą wózek. Bardziej popularny wariant prowadzi z parkingu, który jest również początkiem drogi na Morskie Oko, jednak ta droga będzie nieodpowiednia dla wózków. Tylko sam początek szlaku jest stromy, później czeka nas blisko godzinny spacer po szerokiej, stosunkowo płaskiej drodze. U celu natomiast czeka Was zapierający dech w piersiach widok na tatrzańskie skały.