Jak rozpoznać, że dziecko ma problem ze wzrokiem?
Niestety, ale kiedy dziecko gorzej widzi, nie powie nam o tym. Także dorosły człowiek może nie mieć świadomości lekkiej wady wzroku, bo najzwyczajniej w świecie nie wie, że można widzieć lepiej. U dzieci nawet bardzo silna wada wzroku nie zostanie przez dziecko rozpoznana, do momentu aż pierwszy raz ubierze okulary i zobaczy różnicę. Dlatego w tym przypadku to rodzic może zwrócić uwagę na ewentualne problemy.
Problem ze wzrokiem u niemowlaka – objawy
Nawet niemowlaki mogą mieć wadę wzroku. Rodzice powinni być szczególnie uważni, gdy w rodzinie występują problemy ze wzrokiem: krótkowzroczność, dalekowzroczność, jaskra, zaćma, astygmatyzm i tym podobne. Jeżeli schorzenia te są powszechne, nie zaszkodzi w pierwszym roku życia dziecka odwiedzić okulistę. A poza tym o problemach ze wzrokiem może świadczyć: brak kontaktu wzrokowego z bliskimi, zezowanie po 3. miesiącu życia, różna wielkość źrenic.
Problemy ze wzrokiem u dziecka – objawy
U starszych dzieci możemy już zaobserwować bardziej typowe objawy. Na przykład:
- częste mrużenie oczu,
- przekrzywianie głowy podczas oglądania czegoś,
- zaczerwienienie oczu,
- częste tarcie oczu,
- bóle głowy,
- częste potykanie się,
- nieumiejętność ocenienia odległości,
- bóle głowy,
- zamykanie jednego oka,
- mylenie liter, problemy z czytaniem,
- ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją.
Jeżeli obserwujecie kilka z powyższych objawów, koniecznie wybierzcie się do okulisty. Jeżeli nie wykryjemy wady wzroku i dziecko będzie gorzej widzieć, odbije się to szczególnie w momencie rozpoczęcia szkoły. Rozmyty obraz będzie utrudniał naukę, z czasem bóle głowy i rozdrażnienie dziecka mogą się nasilić.
Jeżeli natomiast Wasze dziecko nie ma wady wzroku, ale zależy Wam na tym, by dbać o oczy, najlepsze co możecie zrobić, to spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. W naturalnym otoczeniu i na otwartej przestrzeni oczy ćwiczą. Zwłaszcza patrzenie w dal jest wskazane. Pamiętajcie o ograniczeniu czasu przed ekranami i odpowiedniej higienie podczas korzystania z nich.