Czym są zabawki Montessori?
Być może spotkaliście się z określeniem zabawki lub pomoce Montessori. Jakie są przykłady takich zabawek, czym się charakteryzują? Mają za zadanie wspierać założenia metody Montessori (pisaliśmy o tym tutaj >>), czyli pomagać rozwijać w dziecku samodzielność oraz jego wrodzone talenty.
Zabawki Montessori – cechy
W większości są to zabawki wykonane z drewna, mające bardzo oszczędny i stonowany design. Maria Montessori zwykła mawiać, że zabawa jest dla dziecka pracą, dlatego zabawki często nazywane są pomocami i mają przypominać prawdziwe narzędzia. Zaprojektowane są tak, by kłaść nacisk na jedną cechę. Na przykład – zapewne kojarzycie wieżę z krążków różnej wielkości. Zazwyczaj każdy z nich ma inny kolor. Montessoriańska różowa wieża ma krążki w jednym kolorze, by dziecko mogło się skupić wyłącznie na różnicy wynikającej z rozmiaru.
Zabawki te cechują się także brakiem dodatkowych atrakcji jak światło, muzyka czy wibracje. Zabawa nimi odbywa się raczej w ciszy i skupieniu. Dla dzieci w wieku przedszkolnym przewidziane są pomoce, które wyglądają dokładnie tak samo jak narzędzia pracy dorosłych: gadżety kuchenne, narzędzia do majsterkowania, narzędzia ogrodnicze i tym podobne. Ważne jest to, że tymi ,,zabawkami” można naprawdę pracować w ogrodzie lub w kuchni z rodzicem. Założycielka nurtu Montessori zauważyła bowiem, że dzieci są dużo bardziej zainteresowane prawdziwymi narzędziami oraz wykonywaniem takich zadań, jak dorośli. Gdy mają taką możliwość, tradycyjne zabawki często lądują w kącie.
Jak widać z powyższego opisu, zabawki Montessori nie bombardują dziecka bodźcami, a wręcz zaprojektowane są tak, by oddziaływać na konkretny zmysł lub umiejętność. Sensoryka jest tutaj bardzo ważna, dlatego istnieją także zabawki, które pozwalają rozwijać węch lub dotyk.
Korzystanie z tego typu zabawek rozwija u dzieci kreatywność i motorykę. Są dostosowane do wieku, mają różne stopnie trudności i nie wymagają pomocy ze strony dorosłych. Dziecko używając ich, ma szansę zobaczyć swój błąd (na przykład podczas wkładania kształtów do odpowiednich otworów) i samodzielnie go naprawić. Pomoce Montessori wymagają od dziecka skupienia, ale potrafią być bardzo zajmujące. W przypadku przedszkolaków pozwalają też ćwiczyć umiejętności praktyczne, które już za kilka lat mogą być dzieciom naprawdę przydatne.
Zabawki Montessori – przykłady
Dzieci poniżej 1. roku życia:
- karuzele (najpierw kontrastowe),
- drewniane gryzaki,
- krążki (do ćwiczenia motoryki),
- piłeczka Takane,
- pudełko, do którego dziecko wkłada piłeczkę,
- układanki z uchwytem (kształt trzeba dopasować do otworu).
Dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat:
- różowa wieża,
- przyrządy kuchenne,
- suszarka do prania,
- miotła,
- narzędzia ogrodnicze (muszą pozwalać na faktyczne wykonanie prac ogrodowych!),
- narzędzia do majsterkowania,
- pojemniki do przesypywania i przelewania,
- brązowe schody,
- zabawki wspierające naukę liczenia.
Dzieci w wieku przedszkolnym:
- klocki z alfabetem,
- sensoryczne litery,
- puzzle z krajów lub kontynentów,
- zabawki ukierunkowane na zainteresowania dziecka.
Różnego rodzaju sklepy mają w swojej ofercie zabawki Montessori, a ich ceny są raczej wysokie. Na szczęście wiele z tych pomocy można wykonać samodzielnie w domu.