Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Kalendarz rozwoju
Czasem mówi się w kontekście dzieci o brakującym, 4 trymestrze ciąży. Faktycznie, pierwsze 3 miesiące to w zasadzie opieka nad zupełnie bezbronnym i nieporadnym maleństwem, które nawet nie umie skupić na nas wzroku na początku. Dopiero pod koniec tego okresu nasz maluch staje się bardziej kontaktowy, okazuje więcej emocji i reaguje na bliskich. Koniec 3. miesiąca to często także koniec problemów z brzuszkiem i wyraźna stabilizacja rytmu dobowego. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w tym okresie?
Co potrafi trzymiesięczny niemowlak?
W tym okresie możemy wyraźnie obserwować zmiany psychiczne oraz fizyczne. Czy 3-miesięczne dziecko poznaje mamę? Jak najbardziej! Zarówno za pomocą zmysłu wzroku, jak i słuchu. Co poza tym?
- Dźwięki. Dziecko jeszcze nie gaworzy, ale jego repertuar się zmienia. Pojawiają się nowe odgłosy, a nawet piski.
- Śmiech. W tym wieku dziecko potrafi się świadomie uśmiechać i piszczeć z radości.
- Wysokie unoszenie głowy. Dziecko leżące na brzuchu potrafi naprawdę wysoko unosić głowę, a nawet podpierać się na ramionach.
- Próby obracania. Możemy zaobserwować pierwsze próby obracania się – dziecko będzie mocno skręcać tułów w jedną stronę. Do faktycznego obrotu potrzeba jeszcze czasu, ale trzeba być bardzo uważnym i nigdy nie zostawiać maleństwa na kanapie czy przewijaku.
- Odpychanie nóżkami. Dziecko może próbować odpychać się nogami od podłoża podczas leżenia na plecach. Może to powodować przemieszczanie się o kilka centymetrów.
- Koordynacja ręka-oko. Dziecko potrafi się przyglądać swoim rączkom i przedmiotom, które trzyma (aczkolwiek tylko przez chwilę). Wykonuje rękami zaplanowane ruchy, na przykład wkłada je do buzi.
- Wyrażanie emocji. Płacz już nie jest jedynym objawem emocji u dziecka. Oprócz wspomnianego wcześniej śmiechu możemy także obserwować smutne miny i zawodzenie, gdy maleństwo domaga się bliskości.
- Rozpoznawanie rodziców. Dziecko z łatwością rozpoznaje rodziców oraz innych członków rodziny, jeżeli spędzają z nim dużo czasu. Przebywanie na rękach u kogoś obcego może wzbudzać konsternację lub płacz.
Co powinno niepokoić u 3-miesięcznego niemowlaka?
Jeżeli dziecko nie wykazuje umiejętności opisanych powyżej, może to wzbudzić niepokój. To samo dotyczy umiejętności, które powinien osiągnąć 2-miesięczny maluch >>. Chodzi tu zwłaszcza o wodzenie wzrokiem, uśmiechanie się i reagowanie na dźwięki.
Czy to normalne, że dziecko robi zeza? Tak, na tym etapie życia to wciąż normalne. Do ukończenia 3 miesiąca życia nie powinno to niepokoić.