Ciekawostki o Bluey. Znaliście je wszystkie?
Bajka o przygodach niebieskiego pieska i jej rodziny szturmem zdobyła serca widzów na całym świecie. Rodzina Łączków (Heelers) jest do bólu wręcz realistyczna, a ich problemy bywają bardzo znajome. Ciekawe jednak, czy znacie ciekawostki oraz teorie związane z tą bajką.
Czy to koniec bajki Bluey? 30-minutowy odcinek specjalny o wyprowadzce poruszył rodziców >>
Ciekawostki na temat bajki Bluey
Zacznijmy od „faktów”, teorie zostawimy sobie na koniec, a uwierzcie na słowo, są bardzo ciekawe 😉.
Bluey, Bingo, Bandit i Chilly to australijskie psy pasterskie, Australian cattle dog. Najpopularniejsze umaszczenie to blue heeler i red heeler. Jak się zapewne domyślacie, tata oraz Bluey to blue heeler, a mama oraz Bingo to red heeler.
W nazwie ich rasy znajdziemy wskazówkę do miejsca akcji – wszystko dzieje się w Austarlii, prawdopodobnie w Brisbane. I choć sceneria wydaje się iście bajkowa, rodem z Avatara, to w rzeczywistości jest tylko trochę przerysowana. Australijski krajobraz pełen jest niezwykłych, kolorowych roślin i gęstych lasów, a papugi są powszechne jak gołębie w Polsce. Warta uwagi jest także placówka, do której chodzi Bluey. Miejsce jest położone w pięknych okolicznościach przyrody, a nauczycielka to starsza i mądra przedstawicielka rasy owczarek australijski, która zwraca się do swoich podopiecznych w specyficzny sposób, traktując ich delikatnie i indywidualnie (niczym owczarek pracujący z innymi zwierzętami). To prawdopodobnie szkoła Waldorfska.
W ogóle w animacji rasy piesków są nieprzypadkowe. Przyjaciel Bluey, a także jej potencjalny przyszły mąż (dojdziemy do tego), to Kołnierzyk (w oryginale McKenzie), czarno-biały border collie, który pochodzi z Nowej Zelandii. Barwami sportowymi Nowozelandczyków są właśnie… czerń i biel. A sport to bardzo ważna część tej bajki oraz kultury australijskiej! Natomiast Inka (w oryginale Indy), chart afgański, nie może jeść zboża, glutenu, cukru, soli, nabiału i nie tylko. Charty afgańskie słyną z bardzo delikatnych żołądków 😉. A sąsiadka Łączków, Judo, to przedstawicielka rasy chow-chow. W serialu daje się poznać jako psiak, który lubi rządzić, robi to, co chce i niechętnie słucha innych, przez co zabawa z nią czasem kończy się kłótnią. Takie też są właśnie chow-chowy – psy trudne w tresurze ze względu na ich niezależność.
Ile lat mają Bluey, Bingo, Muffinka i Stopcia?
Kwestia wieku psiaków jest ciekawa. Zazwyczaj w bajkach bohaterowie się nie zmieniają i nie dorastają. Wiele wskazuje na to, że w przypadku Bluey może być inaczej. Póki co Bluey ma 6 lat, Bingo 4, ich kuzynka Muffinka 3 lata, a jej młodsza siostra, Stopcia – prawdopodobnie zaczyna jako około roczny-półtoraroczny szczeniak. To właśnie rozwój kuzynek pozwala zaobserwować upływ czasu. Muffinka przechodzi okres buntu, który jakby nieco łagodnieje pod koniec. Stopcia natomiast zaczyna jako szczeniak, często jeszcze poruszający się na 4 łapkach, wydający bardziej psie niż ludzkie dźwięki, który na dodatek gryzie różne rzeczy. Pod koniec 3. sezonu Stopcia mówi pierwsze zdania, uczy się korzystać z toalety i już zawsze chodzi na dwóch łapach.
Na dodatek kilkukrotnie możemy oglądać migawki z dorosłego życia Blue. Raz widzimy ją, gdy jako dorosła spotyka swojego przyjaciela z wakacji, ciemnego labradora o imieniu Jean-Luc pochodzącego z Kanady. Jest też słynne zakończenie 3. sezonu, gdzie dorosła Bluey odwiedza swoich rodziców, a towarzyszy jej niebiesko-czarno-biały szczeniak. Wiele osób spekuluje, że następny sezon pokaże nam przygody kolejnego już pokolenia Łączków.
Teorie fanowskie i easter eggi w Bluey
Bluey ma naprawdę imponujące grono fanów i to nie tylko w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Dorośli miłośnicy tej animacji stworzyli swój fandom i snują teorie. Zanim pojawiło się dziecko Bluey w ostatnim odcinku 3. sezonu miłośnicy bajki byli podzieleni na dwa obozy – jedni uważali, że wybrankiem serca Bluey w dorosłym życiu będzie jej szkolny przyjaciel, Kołnierzyk, drudzy, że będzie to wakacyjny przyjaciel, Jean-Luc.
Mały psiak z ostatniego odcinka 3. sezonu tylko dodał oliwy do ognia. Wiele osób widzi tutaj futro na pysku przypominające futro Kołnierzyka oraz czarno-białe kolory, których nie ma Blue. Inni widzą tutaj raczej ciemno-granatowy kolor, który przypomina sierść Jean-Luca.
Ale to tylko jedna z wielu teorii. Pytania, które zadają sobie widzowie to między innymi: dlaczego siostra Chilli nie mogła zajść w ciążę, a pod koniec 3. sezonu ma okrągły brzuszek? Gdzie przez cały czas był dziadek dziewczynek od strony taty? Czy wujek Prążek i ciocia Roxie się rozwodzą (na końcu artykułu znajdziecie odcinek na YouTubie z tymi rozważaniami)? Większość dotychczas nagranych odcinków doczekało się już swoich teorii, jak na przykład, że Mamusie i tatusiowie to epizod o rozwodzie, a Przygoda to odcinek, w którym Łatka jest w śpiączce po wypadku samochodowym z tatą.
Do tego dochodzą jeszcze easter eggi w postaci niebieskich jamników, które można wypatrzyć w pojedynczych scenkach. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
Bluey to kopalnia easter eggów. Dorośli fani oszaleli na punkcie long dogów >>
Dlaczego bajka Bluey jest wyjątkowa?
Bluey może sprawiać wrażenie niewinnej, zwyczajnej animacji. Dzieciaki znajdują tam wesołe przygody psiaków i ciekawe pomysły na zabawy. Rodzice, którzy ukradkiem oglądają, odnajdują tam wzruszające sceny, inspiracje do tworzenia pięknych wspomnień z dziećmi i większego zaangażowania w rodzicielstwo. Odcinki można oglądać losowo, nie znając szerszej perspektywy. Jednak oglądając Bluey od pierwszego do ostatniego odcinka zobaczymy swoistą podróż pewnej rodziny, która zmaga się z takimi problemami jak my sami. A dzieci w animacji dorastają, uczą się i zmieniają… Z czasem pewne problemy już ich nie dotyczą, bo wyrastają, a innym razem pojawiają się nowe.
Jako bonus na koniec dorzucamy balonową Bluey i Bingo w wykonaniu Patrycji Lipińskiej, autorki przebojów dla dzieci takich jak Skaczemy z Pandą i nie tylko.