Chore dziecko: kiedy możesz wziąć L4 w pracy?
Kiedy możesz wziąć L4 w pracy mając chore dziecko w domu? Jest kilka zasad, które trzeba spełnić, żeby otrzymać zwolnienie lekarskie oraz zasiłek opiekuńczy. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
L4 na chore dziecko: kto i kiedy może je otrzymać?
Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione prawnym opiekunom dziecka. Mogą to być rodzice biologiczni, zastępczy, adopcyjni oraz osoby dorosłe, które wychowują i utrzymują dziecko.
L4 z powodu chorego dziecka może zostać przyznane z powodu choroby dziecka do 14. roku życia oraz z powodu choroby niepełnosprawnego dziecka, które nie przekroczyło 18. roku życia.
Zwolnienie lekarskie można także uzyskać w wyjątkowych sytuacjach, gdy z niezależnych od siebie wydarzeń nie może wykonywać pracy i musi się zająć dzieckiem. Takie przypadki to:
- Zamknięcie żłobka lub placówki edukacyjnej (dzieci do 8. roku życia),
- Gdy drugi opiekun przebywa w szpitalu, a trzeba zaopiekować się niepełnoletnim lub chorym dzieckiem.
Warto zauważyć, że zwolnienie lekarskie może zostać również przyznane w związku z koniecznością opieki nad innymi członkami rodziny. Zaliczają się do tego takie osoby jak:
- Rodzice
- Rodzeństwo
- Ojczym lub macocha
- Małżonek
- Rodzic dziecka
- Teściowa lub teść
- Babcia lub dziadek
- Wnuk
L4 na chore dziecko: ile dni przysługuje?
Zwolnienie lekarskie na chore dziecko nie może być wystawiane na dowolną ilość dni. Czas i kryteria są dokładnie określone.
Na ile dni L4 przysługuje rodzicom chorych dzieci?
- 15 dni w roku przysługuje rodzicom chorym dzieci, które mają więcej niż 14 lat,
- 30 dni w roku przysługuje rodzicom chorych, niepełnosprawnych dzieci między 14 a 18. rokiem życia,
- 60 dni w roku przysługuje rodzicom chorych dzieci do 14. roku życia.
L4 na chore dziecko: zasiłek opiekuńczy
O zasiłek opiekuńczy może się ubiegać każdy prawny opiekun dziecka, ale należy pamiętać, że będzie on wypłacany tylko jednej stronie. Wysokość jest wyliczana przez ZUS lub pracodawcę.
Zasiłek opiekuńczy nie zostanie przyznany, jeśli inna osoba dorosła z rodziny, z którą się mieszka, ma możliwość przejęcia czasowej opieki nad chorym dzieckiem. Istnieje wyjątek od tej zasady i dotyczy on dzieci poniżej drugiego roku życia.
Zasiłek opiekuńczy: jak złożyć wniosek?
Najlepiej zapotrzebowanie o zasiłek opiekuńczy jest złożyć bezzwłocznie. Jednak prawni opiekunowie mają na to sześć miesięcy. W przypadku składania wniosku należy przygotować kilka dokumentów.
- Wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A,
wydrukowane zwolnienie elektroniczne (chyba, że pracodawca posiada profil PUE ZUS), - Zaświadczenie płatnika składek Z-3, Z-3a, Z-3b,
- Dokument tożsamości.
Tak przygotowany wniosek można złożyć w formie tradycyjnej lub elektronicznej u płatnika składek, lub w odpowiedniej jednostce ZUS.