Jak wybrać idealne buty zimowe dla dzieci: przewodnik po ciepłych i bezpiecznych opcjach
Rodzice maluchów i kilkulatków doskonale wiedzą, że zakup odpowiednich butów zimowych dla dziecka może być wyzwaniem. Nie dość, że to często jeden z najpoważniejszych wydatków w sezonie, to jeszcze pojawiające się pytania i wątpliwości wcale nie ułatwiają sprawy. Liczy się przecież nie tylko ciepło, ale również komfort, bezpieczeństwo i dopasowanie do potrzeb wciąż rozwijającej się stopy. Aby wszystkie te wymagania zostały spełnione, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów obuwia. W naszym przewodniku podpowiadamy, które cechy dziecięcych butów zimowych są najważniejsze i jakie buty sprawdzą się podczas nawet najbardziej szalonych zabaw.
1. Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości uty zimowe dla dzieci?
2. Czy buty zimowe powinny mieć większy rozmiar?
3. Jakie wymagania powinny spełniać dziecięce buty zimowe?
4. Najczęściej popełniane błędy przy dopasowaniu obuwia zimowego dla dzieci
Przeglądając dostępne w sklepach buty dla dzieci >>, możecie zauważyć, że występują one w kilku wariantach: jako kozaczki, śniegowce, wyższe trzewiki czy traperki. W poniższym tekście nie będziemy jednak skupiać się na wyglądzie butów i ich walorach estetycznych, ale przede wszystkim na budowie i jakości wykonania.
Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości buty zimowe dla dzieci?
Nie ulega wątpliwości, że asortyment butów dla dzieci jest naprawdę ogromny, a różnice pomiędzy poszczególnymi modelami możecie dostrzec w zasadzie w każdym aspekcie: począwszy od kwestii wizualnych po jakość wykończeń i zastosowane materiały. To wszystko w bezpośredni sposób przekłada się oczywiście na cenę.
Uczulamy: w tej kwestii zdecydowanie nie warto oszczędzać. Proszę pamiętać, że małe, rozwijające się stopy potrzebują obuwia, które zapewni im wygodę, ochronę i odpowiednie wsparcie podczas codziennych aktywności. To ważne, zwłaszcza kiedy warunki atmosferyczne są trudne. Jeśli chcecie, aby dziecko czuło się swobodnie w butach najlepszej jakości, należy wybierać modele prawidłowo zbudowane i wytrzymałe, idealne, nawet gdy na malucha czekają wyzwania i zimowe przygody. Poniżej dokładnie wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce.
Czy buty zimowe powinny mieć większy rozmiar?
Przeglądając dostępne w sieci artykuły, często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że zimowe buty dla dzieci powinny być większe o rozmiar lub przynajmniej o 1,5 cm od tych noszonych w pozostałe pory roku. Czy to prawda? Nie do końca — takie stwierdzenie odzwierciedla tak zwany paradoks zbyt dużego obuwia. Przyjrzyjmy się mu teraz nieco bliżej.
Oczywiście, prawdopodobnie każdy rodzic zna sytuację, gdy podczas przymiarki obuwia przed sezonem okazuje się, że buty, które miały być dobre — zostały przecież kupione na zeszłorocznej wyprzedaży z uwzględnieniem pewnego zapasu — są jednak za ciasne. Może też być inaczej, gdy po założeniu bucika wyczuwamy jednak wolne centymetry. Dziecięca stopa rośnie bardzo szybko, czasami skokowo, dlatego rodzicom nie zawsze jest łatwo przewidzieć tę dynamikę. Mimo to nie należy ulegać pokusie kupna butów na zapas, czy kupna butów większych niż wskazuje na to rozmiarówka. Dlaczego?
Porady zalecające zakładanie butów zimowych o około 1,5 cm dłuższych niż stopa mają swoją genezę w… skarpetkach. Rodzice zwykle biorą pod uwagę fakt, że gdy temperatura spada poniżej zera, odruchowo będą sięgali po skarpety grubsze, a tym samym zabierające więcej przestrzeni w bucie. To jednak myląca koncepcja. Oczywiście, za ciasne buty sprawią, że stópka dziecka nie będzie mogła swobodnie się poruszać, co nie tylko negatywnie wpłynie na jej rozwój, ale również zaburzy przepływ krwi i utrzymanie właściwej temperatury kończyn.
Z drugiej jednak strony, zbyt duże buciki również obniżają komfort noszenia, a dodatkowo mogą okazać się niebezpieczne. Podczas aktywności stopa będzie się przesuwała i ślizgała, co może sprzyjać upadkom, a nawet skręceniom. Codzienne poruszanie się w zbyt dużym obuwiu może również przyczynić się do deformacji stopy. Właściwości butów, o których więcej opowiemy za chwilę, również tracą na znaczeniu. Producenci nie tworzą butów z myślą o mniejszych stopach. Jeśli więc nie dopasujecie rozmiaru, nie będzie miało znaczenia, czy wkładka jest profilowana, a pięta usztywniana… Stopa po prostu będzie umiejscowiona inaczej, niż zakładano to na etapie konstrukcji.
W praktyce oznacza to, że buty dla dziecka nie mogą być ani za duże, ani za małe. Stopa nie powinna dorastać do buta, a pokusa kupowania butów na zapas, by posłużyły przez dwa sezony i tak pewnie się nie sprawdzi. Reasumując, zalecamy, aby zimowe buty były nieco większe — maksymalnie jednak kilka milimetrów.
Jakie wymagania powinny spełniać dziecięce buty zimowe?
Kiedy wiemy już, jak dopasowywać rozmiar butów na zimę, warto skupić się na konkretnych cechach, jakie obuwie tego rodzaju powinno spełniać. Są to kryteria uniwersalne, niezależne od rozmiaru czy modelu bucika.
- Wodoodporność
Chodzenie w przemoczonych butach nie jest specjalnie przyjemne, w zimie zaś może być również źródłem zagrożenia. Jeśli dziecko świadomie wchodzi w wysokie zaspy czy w kałuże z topniejącego śniegu, nieprzemakalność butów odgrywa szczególną rolę. Na uwagę zasługują zatem buty z materiałów wodoodpornych, takich jak skóra lub materiały syntetyczne z odpowiednimi powłokami.
- Izolacja termiczna
Zimowe buty dla dzieci muszą być odpowiednio ocieplone. Producenci sięgają po takie materiały jak wełna czy specjalne pianki z izolującego tworzywa, które utrzymują ciepło, a jednocześnie pozwalają stopom oddychać.
- Wygoda
Każde buty muszą być wygodne — zimowe obuwie nie stanowi od tej reguły wyjątku. Ich konstrukcja nie może doprowadzać do powstawania odgnieceń czy otarć. W przypadku młodszych dzieci ważna jest także łatwość zakładania i zdejmowania, dlatego szczególnie godne rozważenia są proste zapięcia w postaci rzepów czy zamków błyskawicznych.
- Bezpieczeństwo
Zimowe modele muszą być wyposażone w antypoślizgową podeszwę z głębokim bieżnikiem, która zapewni przyczepność na śliskich powierzchniach. Warto również zainwestować we wzmocnienie kostki, które zwiększy bezpieczeństwo na nierównym terenie.
- Trwałość
Zwłaszcza w przypadku energicznych dzieci duże znaczenie ma to, czy wybrany model wytrzyma tę intensywność. Najważniejszą rolę odgrywa tu jakość materiałów, które są odporne na ścieranie i uszkodzenia, solidne szwy i mocne elementy łączące.
Najczęściej popełniane błędy przy dopasowaniu obuwia zimowego dla dzieci
Jak widać, istnieje całkiem spora grupa elementów, na które warto zwrócić uwagę, kupując buty na zimę dla dzieci. Na koniec warto poświęcić nieco miejsca temu, jakich butów nie kupować. Przede wszystkim proszę unikać pokusy kupowania miniatur butów “dorosłych”. Oczywiście, mogą one prezentować się modnie, jednak przeważnie nie spełniają podstawowych wymogów stawianych obuwiu dziecięcemu. Nie oszczędzajmy także na komforcie i bezpieczeństwie dziecka.
W przygotowaniu artykułu pomogli eksperci ze sklepu z obuwiem dziecięcym Armodo.
Artykuł sponsorowany