Bociany już odleciały. Jakie inne ptaki odlatują na zimę?
O tym, że bociany spędzają zimę w cieplejszym klimacie, wiedzą chyba wszyscy – ich powrót zwiastuje wiosnę, a charakterystyczny wygląd nie pozwala pomylić z żadnym innym ptakiem. Jednak nie tylko one wybierają się w daleką podróż.
Jakie ptaki odlatują na zimę?
Zwyczaje wędrowne ptaków są niezwykłe. Ich podróż podyktowana jest koniecznością znalezienia miejsca, które będzie obfite w pożywienie. W tym celu różne gatunki ptaków lecą wiele tysięcy kilometrów. Bocian potrafi pokonać nawet 500 kilometrów dziennie! O jego wędrówkach pisaliśmy tutaj >>. Podobne do niego czaple i żurawie również migrują.
Na zimę odlatują niewielkie jerzyki. To niezwykłe ptaki, które prawie całe swoje życie spędzają w locie. Jedyny moment, kiedy lądują, to by zbudować gniazdo i wykarmić pisklęta. Zastanawiacie się, jak śpią? Również w locie 😊. Tak więc nie dziwi to, że one swoją podróż odbywają lecąc bez przerwy, odżywiając się owadami w locie.
Szlachetne łabędzie są ptakami wędrownymi. Chociaż nie muszą lecieć aż do Afryki, a jedynie na zachód Europy, to czasami skuszone obfitością pokarmu i zapowiedzią łagodnej zimy zostają w Polsce. Problemem jest, gdy ptaki te są zbyt mocno dokarmiane przez ludzi, decydują się nie odbywać podróży na zimę, a potem pokarmu zaczyna brakować.
Inne ptaki wodne, które zazwyczaj odlatują na zimę to kaczki. Podobnie jak w przypadku łabędzi, dokarmianie ich może być problematyczne – skuszone pokarmem mogą zostać, a w przypadku ostrych mrozów nie poradzą sobie. Dlatego lepiej zrezygnować z dokarmiania kaczek i łabędzi, o ile zbiorniki wodne nie są skute lodem.
Kukułka, która słynie z podrzucania swoich jaj innym ptakom, leci w cieplejsze strony samotnie, odbywając swoją podróż wyłącznie w nocy. W ten sposób bezbłędnie dolatuje aż do Afryki.
Fascynującym przypadkiem jest mysikrólik, dla którego Polska jest jedynie krajem tranzytowym. Swoją podróż zaczyna w Skandynawii. Ten malutki ptak waży jedynie… 5 gramów! Gdy ląduje na terenie naszego kraju, po pokonaniu Bałtyku, jego waga spada do 2,5 grama… To niewiarygodne, że ten maluch jest w ogóle w stanie odbyć taką podróż, do tego takim kosztem!
Niestety na zimę odlatują także ptaki, które słyną ze swojego pięknego śpiewu: słowiki i skowronki. Ich trele w miesiącach zimowych można usłyszeć jedynie w Afryce.
Rudziki, które spędzają u nas lato, również odlatują w poszukiwaniu cieplejszych terenów. Ale to nie znaczy, że w zimie ich nie spotkamy! Przylatują bowiem do nas osobniki z terenów położonych na północ od Polski i właśnie u nas zimują.
Na podróż do ciepłych krajów decyduje się wiele ptaków, od najmniejszych, jak mysikróliki, po całkiem duże, jak łabędzie czy bociany. Wydaje się to być sensownym rozwiązaniem, jako że dostęp do pożywienia jest w czasie zimy bardzo ograniczony. Dlatego gdy w czasie zimy zobaczymy wróbla, sikorkę, kosa albo gila, pomyślmy o nich jako o dzielnych i wytrwałych ptakach, które dają sobie radę nawet w tak ciężkich warunkach. Może warto zbudować dla nich jakiś karmnik?😊
Jak zrobić z dzieckiem karmnik dla ptaków? 4 proste sposoby >>