Becikowe 2023 – ile wynosi i kto może na nie liczyć?
„Becikowe”, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka to świadczenie, na które mogą liczyć świeżo upieczeni rodzice bądź opiekunowie. Jakie są kryteria i kto może liczyć na to świadczenie?
Kto dostaje becikowe 2023?
Na becikowe mogą liczyć rodzice bądź opiekunowie dziecka, przed ukończeniem przez malucha 12. miesiąca życia. Tylko jeden rodzic/opiekun może otrzymać to świadczenie, nawet jeżeli nie prowadzą wspólnego gospodarstwa i dzielą się opieką nad dzieckiem.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać becikowe?
Otrzymanie becikowego wiąże się z kilkoma warunkami.
- Kryterium dochodowe. Dochód nie może przekraczać 1922 złote na jednego członka rodziny. W przypadku rodziny złożonej z dwójki rodziców i jednego dziecka całkowity dochód nie może przekroczyć 5766 złotych miesięcznie. Pod uwagę brany jest przeciętny miesięczny dochód członka rodziny w poprzednim roku kalendarzowym. Jeżeli składamy wniosek o becikowe z powodu urodzenia dziecka w 2023 roku, pod uwagę będą brane dochody z 2022 roku. Kryterium dochodowe znika w przypadku rodzin wielodzietnych (trójka dzieci lub więcej).
Dodatki i ulgi dla rodzin wielodzietnych w Polsce — jakie i w jakiej wysokości się należą? >> - Pozostawanie pod opieką medyczną. Aby otrzymać becikowe, kobieta w trakcie ciąży musi pozostawać pod opieką medyczną najpóźniej od 10. tygodnia ciąży. Jako dowód wystarczy tutaj prawidłowo wypełniona karta ciąży i zaświadczenie od ginekologa. Warunek ten nie dotyczy osób będących opiekunami dziecka. Warto jednak wspomnieć, że indywidualna sytuacja kobiety nie pozostaje tu bez znaczenia – w końcu niektóre przyszłe mamy dowiadują się o ciąży później niż wskazany tutaj termin. Zdarzały się sytuacje, w których kobiety, którym odmówiono świadczenia, zgłaszały sprawę do sądu i wyrok był dla nich przychylny.
Ile wynosi becikowe 2023?
Becikowe od lat jest niezmienne i wynosi 1000 złotych.
Zasiłek macierzyński – zmiany 2023. Już nie 80 procent >>
Czy becikowe należy się każdemu?
O becikowe nie można się starać, jeżeli członek rodziny korzysta ze świadczenia z tytułu urodzenia dziecka za granicą. Warto tutaj jeszcze rozróżnić becikowe gminne. Wspomniane wcześniej świadczenie to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia żywego dziecka (przysługuje nawet jeżeli dziecko po porodzie umrze). Oprócz tego niektóre gminy zapewniają fakultatywną jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka wypłacaną przez samorząd gminny. Zasady przyznawania tej zapomogi ustalane są uchwałą rady gminy i konieczne jest zapoznanie się z warunkami, jakie trzeba spełnić, aby liczyć na to świadczenie.
Kolejne, podobne świadczenie, to dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka – przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł. Jak sama nazwa wskazuje, mogą na nie liczyć osoby pobierające zasiłek rodzinny.
Reasumując, wraz z urodzeniem się dziecka, możemy liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 1000 złotych, o ile spełniamy kryteria. W niektórych przypadkach możemy liczyć na becikowe oraz becikowe gminne, a niektóre osoby mogą nawet liczyć na 3 jednorazowe świadczenia.