Asystent rodziny: ruszył program. Nowy dodatek do 2 000 złotych
Ruszył program, który przewiduje dodatek do wynagrodzenia dla asystentów rodziny. W Polsce takich asystentów jest niemal 3800.
Dodatek do wynagrodzenia dla asystenta rodziny
Zgodnie z założeniami programu asystenci mogą liczyć na dodatek do wynagrodzenia do 2000 złotych brutto. Może to być w formie jednorazowej lub podzielonej na części. Cały budżet programu to 8 milionów złotych.
Kim jest asystent rodziny?
Asystent rodziny to osoba zatrudniona przez samorząd, która ma za zadanie pomagać rodzinom, w których pojawiły się problemy z wypełnianiem funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Taka osoba musi mieć wykształcenie wyższe w kierunku pedagogika, socjologia, nauki o rodzinie lub wykształcenie wyższe w dowolnym kierunku, które będzie uzupełnione szkoleniem z zakresu pracy z rodziną i dziećmi lub studiami podyplomowymi, potwierdzone rocznym stażem. W przypadku wykształcenia średniego oczekuje się podobnego szkolenia oraz 3-letniego stażu.
Gdy w jakiejś rodzinie pojawiają się wspomniane już problemy, ośrodek pomocy społecznej w gminie może przeprowadzić wywiad, a następnie przydzielić rodzinie asystenta. Osoba ta ma za zadanie pomóc rodzinie w rozwiązywaniu problemów, wskazać miejsca, gdzie można szukać pomocy oraz składać w jej imieniu wnioski o różnego rodzaju zapomogi. Rola asystenta nie kończy się na złożeniu wniosków, ale polega także na edukacji rodziny, by w przyszłości rodzice mogli samodzielnie przezwyciężać trudności. Taka osoba jest swojego rodzaju doradcą oraz trenerem, ma bowiem motywować rodzinę do poprawy sytuacji oraz wspierać w codziennej aktywności.
Asystenci rodziny to bardzo ważne ogniwo w systemie wspierania rodzin, które napotkały różne problemy życiowe. Program, który właśnie ruszył, pozwoli docenić ich pracę.