PIMS-TS – dziecięcy zespół pocovidowy – jakie są objawy?
Choć covid w głównej mierze zagraża seniorom, to w przypadku dzieci może nieść ze sobą przykre konsekwencje. O ile sam przebieg choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 może być bardzo łagodny lub wręcz niezauważalny, o tyle powikłania mogą być niebezpieczne.
PIMS-TS – co to jest
PIMS-TS to choroba pojawiająca się od 2 do 4 tygodni po przebyciu covidu. Jest to skrót od angielskiej nazwy Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporally associated with SARS-CoV-2, co po polsku tłumaczy się jako wieloukładowy zespół zapalny u dzieci powiązany z COVID-19. Może on wystąpić nawet wtedy, gdy covid przebiegł zupełnie bezobjawowo. Bywa trudny do zdiagnozowania, bowiem objawy są nieswoiste i łatwo pomylić go z innymi chorobami. Szacuje się, że występuje u jednego na tysiąc dzieci, które przeszły infekcję spowodowaną wirusem SARS-CoV-2.
PIMS-TS – objawy
Choroba może występować u dzieci w wieku szkolnym i ma szereg objawów. Zalicza się do nich:
- gorączka (powyżej 38,5 stopnia) utrzymująca się co najmnej 3 dni,
- zmęczenie, złe samopoczucie, ospałość,
- objawy skórno-śluzówkowe, takie jak wysypka, zapalenie spojówek, brzęk dłoni lub stop, zaczerwieniony język z widocznymi brodawkami (zwany też ,,truskawkowym”), powiększone węzły chłonne, zaczerwienione i suche usta,
- skąpomocz lub bezmocz (układ wydalniczy)
- ból brzucha, wymioty, biegunka (układ pokarmowy),
- odlenia, niskie ciśnienie, zaburzenia rytmu serca (układ krążenia),
- kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej (układ oddechowy),
- nadmierna senność, apatia, ból głowy, brak apetytu, drażliwość, nietypowe zachowanie (układ nerwowy).
Nie bez przyczyny podane zostały powyżej układy, których poszczególne schorzenia dotyczą. Aby zdiagnozować PIMS-TM, muszą być spełnione poniższe kryteria:
- odpowiedni wiek (szkolny),
- co najmniej 3-dniowa gorączka,
- objawy ze strony co najmniej dwóch układów,
- podyższony poziom CRP, wskazujący na silny stan zapalny,
- wykluczenie innych jednostek chorobowych,
- potwierdzenie przebycia covidu (świadczą o tym przeciwciała obecne we krwi).
Jeżeli rodzice nie wiedzą o tym, że dziecko przebyło infekcję spowodowaną wirusem SARS-CoV-2, to przykładowe objawy łatwo mogą pomylić z zapaleniem wyrostka robaczkowego czy infekcją rotawirusami. A niestety przebieg PIMS-TM bywa bardzo niebezpieczny — w 5. lub 6. dobie od wystąpienia gorączki często następuje gwałtowne pogorszenie i konieczna jest obserwacji w szpitalu. Po przebyciu tej choroby możliwe są powikłania w postaci tętniaków tętnic wieńcowych lub zapalenia mięśnia sercowego.