Zasiłek pielęgnacyjny 2021: komu przysługuje i ile wynosi?
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny i ile wynosi w 2021 roku? Sprawdzamy wszystkie dostępne informacje.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnym dzieciom, osobom powyżej 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz seniorom, którzy ukończyli 75 lat.
Warto pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny nie jest równoznaczny ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Jaka jest różnica?
Zasiłek pielęgnacyjny jest dodatkową pomocą finansową dla niepełnosprawnej osoby. Świadczenie pielęgnacyjne ma zastępować wypłatę opiekuna, który sprawuje opiekę nad niepełnosprawną osobą z rodziny i musiał zrezygnować z pracy.
Zasiłek pielęgnacyjny 2021: ile wynosi?
Wniosek, podobnie jak w przypadku innych świadczeń rodzinnych, można składać za pośrednictwem portalu Emp@tia lub ePUAP. Osoby, które wolą składać wnioski w tradycyjnej formie, mogą to zrobić w urzędzie gminy lub miasta.
Trzeba pamiętać, że do wniosku należy dołączyć odpowiednie zaświadczenia, czyli dokumenty potwierdzające wiek dziecka oraz niepełnosprawność.
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane czasowo.
Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie. Dla osób powyżej 75. kwota wynosi 229,91 zł, ale możliwe, że w lutym 2021 roku będzie wyższa.
Jak podaje infor.pl zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
- osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego;
- osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
- osobie, która pobiera zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez inny organ;
- jeżeli członkowi rodziny osoby uprawnionej do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.