Jak wspierać dzieci, gdy odczuwają lęk? 5 ważnych rad
Ostatnie miesiące były ciężkie dla wielu osób. W rzeczywistości, którą na nowo zdefiniowała pandemia koronawirusa, musiały również odnaleźć się dzieci. Dla bardziej wrażliwych pociech szczególnie trudny może być brak kontaktu z rówieśnikami i zmiana zasad funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Jak wspierać dzieci, gdy odczuwają lęk i niepewność? Przygotowaliśmy 5 ważnych wskazówek.
Gdy jako rodzice widzimy, że dziecko jest zlęknione i nie radzi sobie z natłokiem emocji, desperacko chcemy mu pomóc. Staramy się jak najszybciej sprawić, żeby poczuło się bezpiecznie i po prostu lepiej. Chcąc złagodzić uczucie przytłoczenia i zmartwienia musimy pamiętać o jednym. Zmniejszenie lęku u malucha wymaga czasu, cierpliwości i prawdziwego zrozumienia.
Zaznacz, że to co czuje jest naturalne
Jednym z najczęstszych zdań, które przychodzą nam do głowy, gdy chcemy kogoś pocieszyć to „nie martw się”. Jednak nie zawsze to pomaga, a dzieci tak naprawdę mogą nie zrozumieć jaka intencja się za nim kryje. W takim razie co zrobić?
Najpierw starannie wysłuchaj co wpływa na jego niepokój. Zastanów się chwilę nad tym i powiedz, że rozumiesz te odczucia. Zaznacz, że to co czuje jest naturalne. Następnie zaproponuj wspólną aktywność, która pozwoli dziecku odpocząć od nurtującej sprawy. Może to być wspólne czytanie książki, zjedzenie kawałka ciasta lub krótka zabawa.
Dzięki temu dzieci uczą się, że ich odczucia są normalne i możliwe do opanowania. Czują także wsparcie rodzica.
Wytłumacz jak działa mózg
Lęk i niepewność jest naturalnym odczuciem, które pierwotnie miało ostrzec nas przed niebezpieczeństwem. Wyczuwając zagrożenie ludzie uciekali, szykowali się do konfrontacji lub po prostu szukali bezpiecznego miejsca. Wytłumaczenie, co się dzieje w mózgu, może pomóc dziecku zrozumieć stan, w jakim się znajduje.
Używaj prostych i obrazowych przykładów.
Teraz opowiem historię, która pomoże ci zrozumieć tę emocję. Wyobraź sobie, że w mózgu jest taki guziczek, który uruchamia zwinny ninja, gdy powinniśmy czuć lęk. Czasami ten przycisk się blokuje i uczucie nie znika. Dlatego musimy sprawić, że guziczek się odblokuje. Pamiętaj, że zawsze jestem przy tobie, jeśli chcesz porozmawiać czy potrzebujesz przytulić się do kogoś. Możesz też spróbować odblokować lęk poprzez zabawę klockami lub narysowanie ładnego rysunku.
W ten sposób pokażesz swojemu dziecku nie tylko pierwsze metody na radzenie sobie z lękiem, ale również pomożesz mu zrozumieć, że emocje są naszą naturalną częścią.
Strategia samo-uspokajania się
Warto rozwinąć wątek samodzielnego radzenia sobie z emocjami. Oczywiście istnieje wiele strategii, które pomagają w uspokajaniu. Wymieniliśmy już rysowanie i zabawę. Pomocny może okazać się także ruch. Jeśli nie ma możliwości, żeby maluch pobiegał na świeżym powietrzu, to pokaż mu alternatywy.
4FUN KIDS oferuje nie tylko wiele mądrych i edukacyjnych piosenek, ale także specjalny program GIMNASTYKA DLA SMYKA. Dziecko może nauczyć się kilku ćwiczeń, które będzie może samodzielnie wykorzystywać. Dobrym pomysłem jest również pokazanie smykowi, że ruszanie ciałem w rytm ulubionych utworów jest fenomenalną sposobem na pozbycie się niepotrzebnych emocji.
Wielu rodziców uczy swoje dzieci spokojnego i głębokiego oddychania. Ta metoda pomaga nie tylko w sytuacjach, w których odczuwamy lęk czy stres, ale także smutek i przygnębienie.
Małe kroki
Jeśli dziecko odczuwa lęk przed nowymi wyzwaniami, warto wykorzystać metodę małych kroków. Polega ona wolnym oswajaniu malucha z nową rzeczywistością.
W przypadku lęku przed pójściem do szkoły, pierwszym małym krokiem może być wspólne spakowanie tornistra. Następnie przyszykowanie ubrania składającego się z ulubionych elementów garderoby. Wiele zależy od kreatywności rodzica, ale istotne jest, żeby powoli pokazywać dziecku, że wszystko będzie dobrze i podoła nowemu zadaniu.
Dbaj o swój spokój
Rodzic może poczuć się przytłoczony, gdy widzi dziecko borykające się ze swoimi zmartwieniami. O wiele szybciej pomożemy mu znaleźć spokój, jeśli sami odnajdziemy równowagę. Maluchy mają taką niezwykłą moc, która szybko pomoże mu wychwycić fakt, że również czymś się zamartwiasz. Dlatego dbaj o swoje samopoczucie. 🙂
Jak wspieracie swoje dzieci, gdy odczuwają lęk?