Urodziło się dziecko, które ma TROJE rodziców. To nie pierwszy taki przypadek w Wielkiej Brytanii
Niezależnie od tego, czy dziecko przypomina bardziej mamę, tatę, a może babcię lub dziadka, z biologicznego punktu widzenia zawsze 50% genów pochodzi od jednego rodzica, a 50% od drugiego. W Wielkiej Brytanii przyszło na świat dziecko, które ma także trzeciego rodzica. Jak to możliwe?
Większe stopy po ciąży — skąd się to bierze i czy już tak zostanie? >>
Dziecko ma trójkę biologicznych rodziców
Technika MDT (ang. mitochondrial donation treatment, leczenie przy pomocy dawstwa mitochondrialnego) polega na dodawaniu niewielkiej ilości mitochondrialnego DNA podczas procedury zapłodnienia in vitro – używa się do tego tkanek z komórek jajowych od zdrowych dawczyń. Dzięki temu powstaje zarodek, który nie jest obciążony szkodliwymi mutacjami od matki. Takie dziecko będzie mieć 99,8% genów od rodziców i około 0,2% od dawczyni mitochondrialnego DNA.
Po co się stosuje technikę MDT? Wadliwe geny mitochondrialne mogą powodować szereg chorób, takich jak ślepota, niewydolność wątroby czy problemy z sercem. Dzięki zastosowaniu tej terapii zapobiega się przekazania wadliwych genów, co w przyszłości może się przyczynić do eliminacji chorób genetycznych wynikających z wadliwego DNA mitochondrialnego.
Który poród jest bardziej bolesny: chłopca, czy dziewczynki? Naukowcy to zbadali >>
Pary z Wielkiej Brytanii mogą się zdecydować na zastosowanie tej techniki. Dzięki zmianom w prawie jest to możliwe od 2015 roku. W 2017 roku klinika w Newcastle stała się jedyną narodową placówką z licencją na stosowanie tej techniki. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a zgodę na zastosowanie MDT wydaje brytyjski Urząd ds. Zapłodnienia i Embriologii Człowieka (Human Fertilisation and Embryology Authority, HEFA). Dotychczas wydano 30 takich pozwoleń.
Lekarze z Newcastle nie chcą ujawniać danych dotyczących pacjentów biorących udział w tym leczeniu. Jednak w odpowiedzi na prośbę Guardiana na udzielenie informacji zgodnie z zasadą wolności informacji HEFA potwierdziła, że do tej pory doszło do mniej niż 5 porodów w wyniku zapłodnienia in vitro z zastosowaniem techniki MDT. Urząd odmawia udzielenia bardziej szczegółowych informacji ze względu na dobro pacjentów.
Wielka Brytania nie jest jednak pierwszym krajem, który pozwala na zastosowanie techniki MDT. Do pierwszego porodu po zapłodnieniu z użyciem dawstwa mitochondrialnego doszło w 2016 roku – dokonał tego amerykański doktor, zabieg przeprowadzono w Meksyku.