Który poród jest bardziej bolesny: chłopca, czy dziewczynki? Naukowcy to zbadali
Poród potrafi być jednocześnie najgorszą i najlepszą chwilą w życiu kobiety. Czasem te negatywne wspomnienia potrafią przekreślić szansę na ponowne powiększenie rodziny, a czasem udaje się zapomnieć o tym, co złe i podjąć ten niewyobrażalny wysiłek jeszcze raz.
Gdzie rodzić? Najlepsze porodówki w Polsce [RANKING] >>
Od czego zależą różnice w odczuciach związanych z porodem? To bardzo indywidualna kwestia, a bólu nie sposób porównać u dwóch różnych ludzi. Mimo to naukowcy z Hiszpanii postanowili to zbadać. Wnioski są zaskakujące.
Co bardziej boli – poród dziewczynki, czy chłopca?
Badanie przeprowadzone zostało przez szpital San Cecilio w Granadzie i zespół specjalistów z Uniwersytetu w Granadzie pod przewodnictwem Javiera Diaza Castro i Julio Ochoa Herrery. 56 zdrowych kobiet wzięło w nim udział, z czego 29 z nich urodziło dziewczynki, a 27 urodziło chłopców. Naukowcy odkryli, że biomolekuły u mam, które urodziły dziewczynki, są mniej uszkodzone, co oznacza, że poród chłopców jest bardziej bolesny.
Łagodne cesarskie cięcie — co to jest? >>
Jest to kolejne z wielu badań, które wskazuje, że płeć dziecka może mieć istotne znaczenie na przebieg porodu. Udowodniono już, że w przypadku chłopców istnieje większe ryzyko przedwczesnego porodu, a mamy mają większą szansę na cukrzycę ciążową, stan przedrzucawkowy czy wysokie ciśnienie podczas porodu.
Co jest przyczyną większej boleści podczas porodu chłopca? Jedną z możliwych przyczyn może być większa zdolność dziewczynek do radzenia sobie ze stresem – ich układ enzymatyczny jest bardziej dojrzały, gdy nadchodzi czas porodu. Pozwala to stworzyć barierę, która w efekcie zapobiega uszkodzeniom komórek. Kobiece organizmy posiadają pewien obronny antyoksydant, który jest lepszy niż ten spotykany w organizmach mężczyzn. To prowadzi do mniejszych uszkodzeń błony komórkowej, a co za tym idzie, optymalizuje metabolizm komórkowy.
Te wszystkie trudne słowa i pojęcia z zakresu biologii oznaczają tak naprawdę coś bardzo prostego – mniejszy stan zapalny, a co za tym idzie, mniej bolesny poród.
Co ciekawe, nawet gdyby zapytać mam, które miały możliwość rodzić zarówno dziewczynki jak i chłopców, ciężko byłoby określić obiektywnie bolesność, ponieważ każdy poród jest inny, ma inną długość, inny przebieg. Ponadto bardzo często kobiety mówią, że drugi poród jest dużo łatwiejszy i szybszy, choć nie brakuje też takich, które właśnie drugi poród wspominają gorzej. Nawet trzy razy rodząc dzieci tej samej płci, można mieć zupełnie inne odczucia związane z samym porodem, dlatego też nie sposób obiektywnie porównać porodu chłopca i dziewczynki, ponieważ cała masa innych czynników będzie tutaj znacząca.
A na koniec na rozluźnienie, zachęcamy do poczytania najlepszych tekstów mężczyzn na porodówkach 😉. Zobaczcie sobie sekcję komentarzy pod poniższym postem.