Urlop ojcowski ze zmianami. Krótszy czas na jego wykorzystanie
Liczne zmiany w Kodeksie pracy zostały podyktowane przez unijną dyrektywę work-life-balance. Niektóre z nich to ewidentna korzyść, ale w przypadku urlopu ojcowskiego zmiana wymusza szybsze skorzystanie ze świadczenia. Być może wiąże się to z wydłużeniem urlopu rodzicielskiego >>, który miałby w części być wykorzystywany przez ojców (zakładając, że to matka skorzysta z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego).
Urlop tacierzyński – zmiany 2023
Urlop ojcowski, zwany potocznie tacierzyńskim, to dwa tygodnie płatnego urlopu, który dotychczas można było wykorzystać aż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Świadczenie to przysługuje osobom zatrudnionym na zasadzie umowy o pracę i nie tylko – także pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło może liczyć na zasiłek, pod warunkiem że jest objęty ubezpieczeniem chorobowym.
Zmiany, które mają wejść w życie w pierwszym kwartale 2023 roku, skracają czas, jaki ojcowie mają na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Teraz będzie można tego dokonać tylko do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.
Urlop ojcowski można wykorzystywać równocześnie z urlopem macierzyńskim bądź rodzicielskim matki. Dobrym momentem na to są pierwsze dni po wyjściu matki i dziecka ze szpitala, gdzie każda para rąk w domu może być potrzebna.
Urlop ojcowski – ile płatny?
Jeżeli matka złożyła wniosek wyłącznie o urlop macierzyński, tata może liczyć na zasiłek w wysokości 100% podstawy zasiłku (jego średnie zarobki z ostatnich 12 miesięcy). Jeżeli natomiast do 21 dni od porodu matka złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego, a następnie bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, tata może liczyć na 80% podstawy zasiłku.
Zasiłek macierzyński – zmiany 2023. Już nie 80 procent >>
Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu ojcowskiego.