Jakie buty do przedszkola i szkoły?
Jeżeli szukacie dobrego obuwia na zmianę do szkoły lub przedszkola, nie żałujcie tutaj pieniędzy. Stopa Waszego dziecka będzie w tych butach przez większą część dnia. O ile w przypadku przedszkolaków często wybiera się kapcie, o tyle w przypadku dzieci chodzących do szkoły raczej stawia się na wygodne tenisówki lub buty sportowe.
Jakie buty dla dziecka? Aktualne zalecenia ortopedów >>
Na początek przemyślcie, czy nie warto zdecydować się na buty typu barefoot. Są one zaprojektowane tak, by dawać stopie jak najwięcej swobody. To ważne, ponieważ właśnie na stopach opiera się całe nasze ciało. Deformacje stopy mogą wpływać na późniejsze problemy z posturą. I choć wydaje nam się, że przecież buty stworzone są tak, by pasować do kształtu stopy, zerknijcie na ten obrazek.
Buty dla dziecka do przedszkola
Wybierajcie takie, które mają elastyczną podeszwę i łatwe zapinanie. Dopasujcie obuwie do wysokości podbicia i szerokości stopy. Ponieważ dzieci spędzają dużo czasu na dywanie, kiepskiej jakości i tanie buty mogą się bardzo szybko zniszczyć. Wybór kapci znanych i renomowanych marek (Smyk, 5.10.15, H&M) to wydatek rzędu 50-70 złotych za parę lub więcej, w przypadku butów typu barefoot będzie to raczej 150 złotych. Niektórzy kupują buty do wody ze sportowych sklepów, które są bardzo elastyczne, lekkie i tanie. Często można trafić na kapcie o bardzo grubej, sztywnej podeszwie – takie obuwie ogranicza naturalny zakres ruchów stopy.
Buty dla dziecka do szkoły
Buty szkolne powinny być wygodne, elastyczne i lekkie. Powinny również zdać egzamin na sali gimnastycznej, dlatego lepiej nie wybierać modeli za kostkę. W ogóle odradza się dla dzieci używania usztywnianego obuwia za kostkę. Im mniej wsparcia ze strony butów ma stopa, tym więcej pracy musi sama wykonać i tym mocniejsza będzie. A zwykłe usztywnienie buta w żaden sposób nie chroni przed ewentualnymi urazami. I choć kilkanaście lat temu zalecało się sztywne obuwie, jeżeli ktoś będzie Wam polecał buty, które „dobrze trzymają kostkę” – unikajcie ich.
Wyprawka szkolna – hity i kity. Co warto kupić, a co można odpuścić? >>
Chociaż kupowanie odzieży używanej to dobre i ekologiczne rozwiązanie, o tyle nie zaleca się noszenia używanych butów – dotyczy to także rodzeństwa. Klasyczne buty mają dość grubą podeszwę i wkładkę, w trakcie noszenia ich z czasem odbija się trwale kształt stopy. A każdy człowiek ma nieco inną stopę, dlatego można odczuwać dyskomfort podczas noszenia cudzych butów. W końcu powiedzenie „wejść w czyjeś buty” nie wzięło się znikąd 😉. Inaczej się ma sytuacja w przypadku butów typu barefoot – nie ma tutaj grubych wkładek, a buty są minimalistyczne, więc w środku nie odczujemy odciśniętego na stałe kształtu stopy. Takie obuwie można kupować używane.