Ile trwa urlop macierzyński i rodzicielski w różnych krajach na świecie?
Niektórzy rodzice uważają, że wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w Polsce jest niewystarczający. Po urodzeniu dziecka w większości przypadków mamy dokładnie rok płatnego urlopu (52 tygodnie), następnie możemy wrócić do pracy lub przejść na bezpłatny urlop wychowawczy.
Opieka nad dzieckiem — ile dni w 2022? Zmiany >>
Jeszcze dwie dekady temu nie przysparzało to problemów, ponieważ instytucja babci miała się świetnie i bardzo często to seniorki rodu zajmowały się maluchami do czasu rozpoczęcia przygody z przedszkolem. Nieliczne osoby korzystały z usług żłobka. Dziś babcie często wciąż jeszcze pracują, przebywają z dala od rodziny lub są zdecydowanie starsze – współcześnie bliżej im do 60. lub nawet 70. roku życia niż do 50., jak to dawniej miało miejsce.
Rodzice rocznych maluchów, którzy muszą wrócić do pracy, skazani są więc na żłobek lub opiekę niani. Współcześnie obie te opcje to rozwiązanie dla osób zarabiających zdecydowanie więcej niż minimum, a nawet osoby zarabiające bliżej średniej krajowej (około 4000 złotych netto w 2021 roku) mogą się zastanawiać, czy to ma sens. Mowa tu o kosztach rzędu 2000 złotych miesięcznie, trzeba również doliczyć czas potrzebny na zwiezienie, odebranie i ewentualne zwolnienia lekarskie w przypadku chorób malucha.
Jeżeli jednak spojrzymy na realia w innych państwach, to okazuje się, że nie jest u nas wcale tak źle.
Urlop macierzyński w USA
Stany Zjednoczone plasują się w niechlubnej czołówce, a towarzyszy im tylko jedno państwo – Papua-Nowa Gwinea. W tych krajach nie ma w ogóle płatnego urlopu macierzyńskiego! Prawo federalne w USA nie przewiduje takiej możliwości, jednak poszczególne stany mogą tutaj wprowadzić własne regulacje. Najlepiej sytuacja wygląda w Nowym Jorku, gdzie kobiety mogą liczyć na 12 tygodni urlopu płatnego w wymiarze 66%. 3 stany oferują 12-tygodniowy urlop macierzyński z niewielką częścią wynagrodzenia. 25 innych stanów przewiduje 12 tygodni bezpłatnego urlopu, niezależnie od wielkości firmy. W pozostałych stanach (dokładnie w 12) kobiety korzystają z 12-tygodniowej ochrony stanowiska, czyli de facto nie wracają wtedy do pracy, ale nie otrzymują też wynagrodzenia, a i tak dotyczy to tylko pracowników dużych przedsiębiorstw z co najmniej 12-miesięcznym stażem pracy.
Reasumując – tylko 4 stany w USA zapewniają kobietom płatny urlop macierzyński i to w znacznie mniejszym wymiarze niż w Polsce. W 57 stanach kobiety nie mogą liczyć na płatny urlop macierzyński.
Urlop macierzyński w Europie
W Europie sytuacja wygląda dużo lepiej niż w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej spośród europejskich państw ma takie standardy jak w Polsce, spora część ma mniejszy wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Tylko kilka krajów ma bardzo krótki wymiar wspomnianego urlopu.
- Kraje, które zapewniają 52 tygodnie płatnego urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego lub więcej: Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Węgry, Austria, Szwecja, Mołdawia, kraje bałkańskie, Słowenia.
- Kraje, które zapewniają od 26 do 51 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego: Włochy, Francja, Norwegia, Finlandia, Grecja, Portugalia, Macedonia, Kosowo, Wielka Brytania, Islandia.
- Kraje, które zapewniają od 14 do 25 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego: Szwajcaria, Hiszpania, Holandia, Turcja.
Urlop macierzyński na świecie
Jeżeli spojrzymy na sytuację w skali całego globu, to oprócz podziału widocznego powyżej, pojawi się jeszcze jedna kategoria.
- Kraje, które zapewniają 52 tygodnie płatnego urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego lub więcej: Kanada, Turkmenistan, Uzbekistan, Kuba, Japonia, Korea Południowa.
- Kraje, które zapewniają od 26 do 51 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego: Iran, Indie, Grenlandia, Chile, Wietnam, Wenezuela.
- Kraje, które zapewniają od 14 do 25 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego: Australia, Nowa Zelandia, Chiny, Mongolia, Kazachstan, Brazylia, Peru, Kolumbia, większość krajów afrykańskich (między innymi Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Konga, Algieria, Libia, Niger, Czad, Somalia) i inne.
- Kraje, które zapewniają mniej niż 14 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego/ rodzicielskiego: Meksyk, Argentyna, Boliwia, Indonezja, Tajlandia, Arabia Saudyjska, Pakistan, Afganistan, Korea Północna, Egipt, Sudan, Etiopia, Nigeria, Tanzania, Tunezja i inne.
Jak widać z powyższych danych, ciężko tutaj zauważyć jakąś korelację pomiędzy rozwojem gospodarczym państwa lub rolą kobiety w społeczeństwie a długością urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Możemy jednak uważać się za szczęściarzy, należymy bowiem do grupy krajów z najdłuższym płatnym urlopem przewidzianym dla rodziców.