Jaki materac dla dziecka?
Wybór pierwszego łóżeczka jest o wiele łatwiejszy, niż wybór pierwszego materaca. W tym pierwszym przypadku wystarczy kierować się względami praktycznymi i estetycznymi. Wybór materaca natomiast to już nieco trudniejsze zadanie. Maleństwo będzie spędzało w łóżeczku większość swoich pierwszych tygodni życia, o ile nie trafi się Wam model uczulony na odkładanie 😉. Niestety, ale w internecie znajdziemy mnóstwo sprzecznych informacji. Zanim wskażemy Wam odpowiednie rodzaje materiałów, skupmy się na wyjaśnieniu, co jest istotne w wyborze materac.
Pokój dla niemowlaka — porady i najczęstsze błędy >>
Materac dla niemowlaka
Niezależnie od tego, czy kupujecie materac dla siebie, dla nastolatka czy dla niemowlaka, zawsze powinniście wybierać model, który nie jest ani za twardy, ani za miękki. Chodzi o to, by ciało położone na materacu było ułożone w sposób naturalny – gdy kładziemy się na twardej podłodze, ciężar opiera się na wystających częściach ciała, gdy kładziemy się na czymś bardzo miękkim, ciało zapadnie się w miejscu, gdzie jest największy nacisk. Materac powinien w pewien sposób otulać ciało, dając mu równomierne podparcie w każdym miejscu. I teraz najważniejsze – twardość materaca tak naprawdę zależy od wagi człowieka. Wyobraźmy sobie, że mamy materac, który doskonale podtrzymuje drobną kobietę o wadze 50 kilogramów. Gdy na tym samym materacu położymy postawnego mężczyznę o wadze 110 kilogramów, materac nie utrzyma równomiernie jego ciała. Niemowlaki są bardzo lekkie, dlatego twarde materace będą dla nich niemal jak podłoga.
Odradza się wybierania dla niemowlaków materacy sprężynowych oraz termoelastycznych, które są dobre dla dużych dzieci oraz dorosłych – ich ciało jest za małe, by wywołać odpowiedni nacisk na materac, który nie będzie w pełni spełniał swojej funkcji.
Swojego czasu bardzo popularne były materace z włókna kokosowego lub gryki (albo połączenie gryka-kokos). Wskazywano na ich hipoalergiczność i naturalność, zalecali je również ortopedzi. Na szczęście dzisiaj to rzadkość, choć wciąż są spotykane. Co z nimi było nie tak? Włókno kokosowe w rzeczywistości jest zbyt twarde. Dodatkowo w obu tych surowcach może z czasem pojawiać się pleśń. Natomiast gryka, mimo zapewnień producentów o swojej sterylności, często kryła nieprzyjemną niespodziankę… W jej wnętrzu mogą bytować larwy robaków. Oczywiście w procesie produkcji gryka jest odpowiednio przygotowywana, poddawana zarówno wysokim jak i niskim temperaturom, jednak larwy gryzka psocoptera są naprawdę wytrzymałe – potrafią się zahibernować na długi czas i uaktywnią się, dopiero gdy w materacu pojawi się wilgoć. Wystarczy trochę mleka z butelki albo przesikana pieluszka i mamy problem. Choć robaki nie są zagrożeniem dla życia dziecka, mogą gryźć maleństwo.
Sposoby na wieczorne wyciszenie dzieci >>
Niektóre mamy opowiadały, że ich dziecko płakało w łóżeczku, a podczas spania z rodzicami nie było problemu. Z początku mogło się wydawać, że to kwestia bliskości, gdy jednak na ciele maleństwa zaobserwowały małe, czerwone kropki, pojawiło się podejrzenie, że to robaki. Zmiana materaca na nowy rozwiązała sprawę, a to, co znalazły wewnątrz starego, przyprawiało o gęsią skórkę…
Materac dla dziecka
Wasz pierwszy materac prawdopodobnie będzie miał wymiary 60 × 120 centymetrów lub 70 × 140 centymetrów – posłuży on dziecku nawet do 4. roku życia. Dlatego warto wybierać taki materiał, który będzie odpowiedni zarówno dla niemowlaków jak i dla dzieci w wieku przedszkolnym. Najtańsze i bardzo popularne są materace z pianki poliuretanowej – to wydatek rzędu kilkadziesiąt złotych. Jednak ten materiał nie zapewnia odpowiedniego podparcia, gromadzi wewnątrz roztocza i jest niewskazany dla niemowlaków. Dodatkowo jest bardzo podatny na odkształcenia.
Polecamy potraktować zakup materaca jako inwestycję w zdrowie dziecka i zdecydować się na jedną z poniższych opcji:
- Materac lateksowy – jest hipoalergiczny, oddychający, ma odpowiedni stopień twardości i wysoką odporność na odkształcenia. Nieprzyjazny dla pluskw i roztoczy. Tego typu materace są najdroższe, ale co za tym idzie, najbardziej wytrzymałe.
- Materac z pianki lateksoidalnej – również jest hipoalergiczny, pianka jest gęsta i ciężka. Dobrze dopasowuje się do ciała. Tak jak materac lateksowy, wykonany jest z naturalnych surowców.
- Materac z pianki wysokoelastycznej – to materac, którego pianka reaguje na nacisk, pozwalając ciału delikatnie zagłębić się w materiale, a potem bardzo szybko wraca do swojej pierwotnej postaci. Jest lżejszy niż materac lateksowy i odrobinę mniej trwały. Ponadto jest hipoalergiczny i oddychający.
WSKAZÓWKA: dobrze jest co pół roku obrócić materac na drugą stronę, by dłużej zachowywał swoje właściwości. Dlatego nie najlepszym pomysłem jest kupowanie materacy mających jedną stronę o innej twardości niż druga.
Wybierając materac dla dziecka 6-letniego lub starszego, można zdecydować się na modele sprężynowe lub z pianki termoelastycznej.
Przed zakupem upewnijcie się, czy jest możliwość łatwego ściągania i prania pokrowca. Dobrze jest też zaopatrzyć się w nieprzemakający podkład pod prześcieradło, chociaż z doświadczenia wiemy, że jest on nieprzemakalny tylko przez chwilę 😉. W przypadku nocnej „awarii” z pieluszką, jeżeli nie ściągnięcie szybko prześcieradła i podkładu, materac zawilgnie i będzie nieprzyjemnie pachniał. Zazwyczaj jednak podkład zatrzymuje ciecz przez czas, jaki jest potrzebny na zaobserwowanie problemu i wymianę pościeli.