Wybór przedszkola. Na co zwrócić uwagę?
Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025 powoli się zaczyna. O ogólnych zasadach pisaliśmy tutaj >>. Ten czas może być dla rodziców trudny, bowiem wybór przedszkola to ważna decyzja w życiu dziecka. W tym miejscu nasz maluch będzie spędzał prawdopodobnie większość swojego dnia przez najbliższe 4 lata. Będzie tutaj jadł, bawił się, być może pójdzie również do zerówki. Warto tej decyzji poświęcić dłuższą chwilę i zastanowić się nad kilkoma aspektami.
Wybór przedszkola dla dziecka
Jak już wspomnieliśmy, przedszkole będzie dla dziecka drugim domem. Dlatego też warte uwagi są bardzo różnorodne kwestie. Teoretycznie nie musimy sprawdzać norm bezpieczeństwa i realizacji norm sanitarnych – aby jakaś placówka mogła stać się przedszkolem, musiała spełnić określone wymagania. Niestety jednak późniejsze kontrole nie są normą, zwłaszcza w przypadku placówek niepublicznych. Ciężko jednak sobie wyobrazić, by co roku rodzice rozpoczynający przygodę z przedszkolem musieli przyjmować rolę inspektorów. Jako opiekunowie powinniśmy skupić się na innych kwestiach.
Przedszkole publiczne, prywatne a samorządowe: czym się od siebie różnią? >>
Wyżywienie w przedszkolu
Jeżeli dziecko będzie spędzało w przedszkolu więcej niż 6 godzin, to prawdopodobnie będzie w nim jadło 5 posiłków – śniadanie, drugie śniadanie, zupę, drugie danie oraz podwieczorek. Jeżeli w Waszym domu pozwiązywaliście uwagę do różnorodności diety, szkoda byłoby ten wysiłek zaprzepaścić, posyłając dziecko do placówki, w której wyżywienie jest kiepskiej jakości. A uwierzcie, to się naprawdę zdarza. Widzieliście kiedyś artykuły na temat tego, jak różne potrafi być jedzenie w szpitalach? Podczas gdy jedni na śniadanie dostają świeże warzywa, inni dostają kromkę białego pieczywa z kawałkiem „pasztetowej”. Podobnie sytuacja ma się w przedszkolach.
Większość placówek korzysta z usług firm cateringowych. Podczas gdy w jednych przedszkolach dzieci dostają kromkę razowego pieczywa z wędliną i rzodkiewką, w innych dostają kromkę białego pieczywa z najtańszym pasztetem z puszki. Gdy w jednym na obiad jest duszona ryba z warzywami, w drugim jest makaron pszenny z bliżej nieokreśloną breją. A wszystko to w podobnej stawce dziennej, być może z różnicą 1-2 złote. Różnice wartości odżywczych tych posiłków są ogromne!
Nawet jeśli Wasze dziecko nie jest fanem warzyw lub przechodzi okres neofobii żywieniowej >>, to w przedszkolu może ze smakiem pałaszować wszystko, co dostanie. Działa tutaj presja grupy oraz niewytłumaczalny naukowo aspekt tego, że w gościach smakuje lepiej 😉.
Okolica przedszkola
Teoretycznie dzieci w przedszkolach często chodzą na spacery. W praktyce nie zawsze, ale to już inna bajka. Jeżeli przedszkole jest w pobliżu parku, w ładnej i bezpiecznej okolicy, to niewątpliwie będzie zaletą. Najgorzej tutaj mają dzieci w placówkach, które są umieszczone w lokalach usługowych na osiedlach. Bardzo często w takich miejscach wyjście na spacer wiążę się z przejściem całej grupy przez ruchliwe osiedle, w towarzystwie licznych samochodów. Takie placówki często też nie mają palcu zabaw z prawdziwego zdarzenia albo nawet wcale, korzystając z osiedlowych. Za wyborem takiej placówki przemawia zazwyczaj lokalizacja — dana rodzina mieszka na tym samym osiedlu i jest to najwygodniejsze rozwiązanie.
Kadra w przedszkolu
To w zasadzie powinno być na początku listy. Nauczyciele i nauczycielki, którzy wkrótce zajmą się Waszymi dziećmi, będą mieć wpływ na kształtowanie się charakteru maluchów. Dobry nauczyciel będzie motywował podopiecznego do pracy nad swoimi talentami, będzie dla niego podporą w trudnych chwilach, będzie mu tłumaczył właściwe wzorce zachowania i będzie go przytulał, gdy przyjdzie taka potrzeba. Bardzo istotne jest, by kadra miała aktualną wiedzę. Warto się zorientować, czy dyrekcja przedszkola inwestuje w szkolenia dla opiekunów grup i czy osoby tam pracujące dążą do rozwoju, czy może jednak są zadowolone z wiedzy, którą posiadły 20-30 lat temu. Wciąż w przedszkolach można trafić na nauczycieli, którzy lubią dzieci „straszyć” rzeczami typu:
- Jak nie zjesz, to nie urośniesz.
- Nie rób tak, bo przyjdzie w nocy Baba Jaga i cię zje.
- Jak będziesz niegrzeczny, to przyjedzie zły pan i cię zabierze.
- Jak nie przestaniesz tego dotykać, to ci ręka uschnie.
Powyższe przykłady nie mają nic wspólnego z wychowaniem i szacunkiem. U niektórych dzieci mogą wręcz wywoływać lęki i trudności.
Zajęcia dodatkowe, język obcy w przedszkolu
Niestety przedszkola samorządowe zazwyczaj nie mają bogatej oferty zajęć dodatkowych, a wynika to z przepisów. Zajęcia dodatkowe powinny być realizowane po godzinach, w których opiekę sprawuje przedszkole. Niektóre placówki prowadzą je niezgodnie z prawem, inne organizują je o 15-16 i zakładając, że dziecko już skończyło korzystać z płatnej opieki, a niektóre po prostu nie realizują ich wcale. I choć krzywda się dzieciom nie stanie, jeżeli takowych zabraknie, to jednak tańce, judo, dogoterapia czy robotyka mogą być naprawdę miłym urozmaiceniem i mogą dzieciakom wskazać ich pasję. A gdy w przedszkolu pojawiają się elementy języka obcego, to tylko na plus! W tym wieku dzieci chłoną język jak gąbka, nawet okazyjne śpiewanie piosenek i nauka pojedynczych słówek mogą w przyszłości zaprocentować.
Przyszłość
Pod tym tajemniczym hasłem kryje się kwestia szkoły podstawowej. Jeżeli wybierzecie przedszkole samorządowe działające przy jakiejś szkole, to prawdopodobnie podejmujecie teraz decyzję na najbliższe 11-12 lat. Jeżeli macie upatrzoną jakąś szkołę podstawową, może warto poszukać przedszkola w pobliżu tej szkoły? Bardzo możliwe, że grupa przedszkola i grupa szkolna będą niemal identyczne, więc dzieciom będzie się łatwiej zaadoptować.
Celowo nie podajemy tutaj kwestii komunikacji i odległości od domu. Jeżeli wspomniane w poprzednich akapitach aspekty mają dla Was znaczenie, to warto wybrać bardziej oddaloną placówkę, która będzie zapewniała opiekę na wysokim poziomie. Jeżeli natomiast lokalizacja dla Was jest najważniejsza, to wtedy wspomniane wyżej kwestie będą miały drugorzędne znaczenie.