Igloo — jak zbudować z dziećmi? Przydatne wskazówki
Bałwany, igloo, bitwy na śnieżki, sanki – za te rzeczy kochamy zimę 😊. Zapewne wiele z Was próbowało kiedyś zbudować igloo, ale gdy przychodziło do zamknięcia sklepienia, często pojawiał się problem, bo całość się zapadała. Na szczęście mamy sposób na to, jak zbudować kompletne igloo.
Ale na początek ciekawostka! Igloo to budowla typowa dla Inuitów z kanadyjskiej Arktyki. W ich języku — inuktitut — oznacza to po prostu dom lub dom ze śniegu. Prawdziwe mieszkalne igloo było na tyle duże, że dorosła osoba mogła stać wyprostowana z ręką w górze. Śnieżne domy były wyposażone w swoisty przedsionek, a czasami miały również okno zasłonięte foczym pęcherzem. Ściany igloo były bardzo mocne, bowiem śnieg, który je tworzył, nieustannie topniał i zamarzał, tworząc warstwę lodu. Z czasem dorosły człowiek mógł spokojnie stanąć na sklepieniu swojego igloo.
Budowanie igloo – krok po kroku
Podstawą sukcesu jest śnieg. Najlepiej sprawdzi się tutaj mokry śnieg, który spadnie w krótkim czasie. Oznacza to, że temperatura powinna być bliska 0 stopni Celsjusza. Gdy jest siarczysty mróz, to śnieg jest „suchy” i kiepsko się klei. Jeżeli mamy do czynienia z zalegającym od dawna śniegiem, to też nie ma co oczekiwać świetnych rezultatów. Jeżeli widzicie, że za oknem od wielu godzin pada śnieg, który tworzy grubą warstwę na trawie, a na zewnątrz nie ma silnych mrozów – czym prędzej idźcie budować igloo 😊.
7 rzeczy, które musicie zrobić z dziećmi w ferie >>
Drugą ważną rzeczą są narzędzia i nie mamy tu na myśli wyłącznie rąk 😉. Prawdziwe igloo buduje się z bloków, nie bez przyczyny. Wy też zbudujcie je z bloków, albo raczej cegiełek. To bardzo proste, wystarczy zaopatrzyć się w średniej wielkości plastikowe pojemniki na jedzenie, które posłużą Wam za formę. Jeżeli śniegu jest naprawdę dużo, wystarczy taki pojemnik zanurzyć w śniegu denkiem do góry, ubić śnieg tak, jakbyście chcieli zrobić babkę z piasku i opróżnić w pożądanym miejscu.
Zacznijcie od wyrysowania w śniegu podstawy igloo. Będzie to okrąg z wyciętym kawałkiem na wejście. Średnica zależy od Was. Oczywiście im większa podstawa, tym większe i wyższe będzie igloo. Na podstawie układajcie kolejno cegiełki ze śniegu. Kolejny poziom cegiełek układajcie tak, by na łączeniu dwóch znajdywała się kolejna – tak, jak Wasze dzieci często układają piramidę z klocków. Ponieważ cegiełki nie są idealnie dopasowane, dziury między nimi wypełniajcie śniegiem. Od pewnego momentu kolejne piętra igloo powinny być nachylone nieco do środka, czyniąc budowlę węższą z każdym poziomem. Gdy dojdziecie do takiego momentu, że cegiełki zaczynają być już układane mocno po skosie, każdą z nich wzmacniajcie dodatkowo śniegiem od środka. Stopniowo dodawajcie kolejne, za każdym razem wzmacniając sklepienie.
Tym sposobem powinno się Wam bez problemu udać zamknąć sklepienie 😊. Gdy już zbudujecie z dziećmi swoje własne igloo, podzielcie się zdjęciami w komentarzach na Facebooku.