Jakie to drzewo? Mini przewodnik po liściach na jesienne spacery z dziećmi
fot. Pixabay
REKLAMA
Krótsze i zimniejsze dni, wstawanie gdy jeszcze jest ciemno, konieczność ubierania dzieci w kurtki i wysokie buty przed wyjściem… Jesień wiąże się z wieloma rzeczami, za którymi nie przepadamy, jednak ma też wiele zalet. Można zbierać kasztany i żołędzie, podziwiać zmieniające się kolory liści i ogólnie obserwować, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie. Dzieci uwielbiają zbierać liście, które można wykorzystać na wiele sposobów >>.
A co jeśli nas zapytają, z jakiego drzewa spadł ten liść? Jeżeli nie jesteście pewni, przygotowaliśmy opis najpopularniejszych drzew, które zapewne spotykacie w parkach i w lasach. Nie będziemy szczegółowo opisywać różnic pomiędzy dębem szypułkowym i bezszypułkowym, wystarczy jeśli rozpoznacie kategorię nadrzędną danego drzewa 😉.
Liście dębu są niewielkie, mają od 5 do 12 centymetrów, ich kształt to odwrotnie jajowaty – są szersze w górnej części. Mają krótkie ogonki liściowe, ich blaszka jest pojedyncza, występują na niej tak zwane klapy oraz zatoki klapowe. Poniżej zdjęcie:
Liście klonu są większe, mają nawet do 15 centymetrów, pojedynczą blaszkę, a ich kształt to dłoniowaty – mogą mieć od 5 do 7 klap, w zależności od odmiany. Mają długi ogonek liściowy, a klapy są ostro zakończone. Poniżej zdjęcie:
Liście brzozy są małe, trójkątnie jajowate, zaostrzone na końcu. Ich blaszka jest pojedyncza, a brzegi są poszarpane. Mają średniej długości ogonki liściowe. Poniżej zdjęcie:
Blaszka liścia akacji jest złożona – czyli na jednym ogonku występuje wiele mniejszych listków. Kształt liścia akacji to pierzasty, a małe listki mają kształt owalny. Poniżej zdjęcie:
Topola ma charakterystyczne liście na długich ogonkach, które przy najmniejszym podmuchu wiatru zostają wprawione w ruch. Mają kształt jajowaty i charakterystyczne ząbkowanie. W przypadku topoli białej spód liścia jest biały. Poniżej zdjęcie:
Kasztanowiec ma imponujące liście długości 30-40 cm o złożonej blaszce. Ich kształt to dłoniasty, mają od 5 do 7 odwrotnie jajowatych listków. Poniżej zdjęcie:
Liście olchy lub olszy (obie nazwy są używane) są niewielkie, mają do 6 centymetrów i pojedynczą blaszkę. Są jajowate lub eliptyczne, mają zaostrzone, piłkowane brzegi. Poniżej zdjęcie:
Liście buka są jajowate lub eliptyczne i mają od 5 do 10 cm. Ich blaszka jest pojedyncza, brzegi są bardzo delikatnie pofalowane. Nawet gdy uschną, długo utrzymują się na drzewie. Poniżej zdjęcie:
Jeżeli Waszym dzieciom spodobało się rozpoznawanie gatunków drzew po liściach, możecie ściągnąć do tego specjalną aplikację. Jednak czasami różnice pomiędzy gatunkami danego rodzaju drzewa są bardzo subtelne i w takim przypadku pomóc może tylko odpowiednia książka. Świetną zabawą może dla Was być korzystanie z tak zwanego klucza do oznaczania roślin, który krok po kroku prowadzi do odkrycia gatunku.