Teatr z dzieckiem — od jakiego wieku?
Kiedy jest dobry moment na pierwszą wizytę w teatrze? To zależy, na jaki rodzaj przedstawienia chcecie się wybrać 😊. Istnieją sztuki odpowiednie nawet dla 2- i 3-latków, ale rządzą się one nieco innymi prawami.
Pierwsze wyjście do teatru z dzieckiem – wskazówki
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie – czy warto chodzić z małym dzieckiem do teatru? Oczywiście! Pierwsze lata życia to czas, kiedy w dzieciach kształtuje się wrażliwość, pasje, znajomość emocji i wiele innych. Dobrze wybrane sztuki mogą dzieciom przekazać wiele wartości, dać analogie do życiowych sytuacji i wskazówki. Na dodatek teatr jest naprawdę wspaniałym przeżyciem – akcja dzieje się na żywo, na naszych oczach, widzimy aktorów tuż przed sobą, odbieramy sztukę wszystkimi zmysłami. Przedstawienia interaktywne zapewniają jeszcze więcej emocji. Jeżeli obcowanie z kulturą jest dla Was ważne, śmiało możecie zaczynać od najmłodszych lat.
Wybierając przedstawienie, sprawdźcie preferencje wiekowe, miejsce oraz opinie innych rodziców. Recenzje krytyków mogą być nietrafione pod kątem dzieci, ponieważ niektóre teatry za bardzo kładą nacisk na wymiar artystyczny, a za mały na odbiór przez dzieci. Nie chodzi o to, by sztuka tylko bawiła, ale by naprawdę zainteresowała dzieci, była dla nich przystępna i wciągająca.
Dla dzieci w wieku żłobkowo-przedszkolnym (2, 3 lata) najlepiej jest wybierać krótkie przedstawienia, niekoniecznie na sali teatralnej. 30-40 minut w zupełności wystarczy. Takie maluchy mogą się doskonale czuć na „spektaklach”, które odbywają się na korytarzu, we foyer, koło szatni. Małe dzieci mogą czuć się przytłoczone rozmiarem sali, a duża odległość od aktorów i sceny nie pozwoli im nawiązać odpowiedniego kontaktu. Szukajcie przedstawień przeznaczonych dla najmłodszych, z prostą fabułą, bez dramatycznych scen – a dla kilkulatków nawet Czerwony Kapturek może być przerażający!
W tym przypadku lepiej się sprawdzą teatry kameralne, mniej znane, ale z dobrymi opiniami.
Kino z dzieckiem — od jakiego wieku? >>
Teatr dla 4-, 5-, 6-latków
Nieco starsze dzieci mogą sobie już lepiej poradzić z „poważnymi” przedstawieniami. Jeżeli sztuka ma więcej niż 60 minut, konieczna tutaj jest przerwa. Sprawdźcie repertuar miejsc, które specjalizują się w spektaklach dla dzieci. W Warszawie takie miejsca to Teatr Lalka czy Teatr Guliwer, w Łodzi Teatr Piccolo. W Krakowie od lat działa Teatr Groteska, choć tutaj czasami sztuki są dość poważne. Dobrze też sprawdzić ofertę Teatru Ludowego w Nowej Hucie. W Bielsku-Białej Teatr Banialuka specjalizuje się w przedstawieniach dla dzieci, a w Katowicach Teatr Żelazny ma w ofercie kilka tytułów dla najmłodszych. Czasem bardzo dobre przedstawienia oferują zespoły objazdowe – na przykład Kultureska, na stale występująca w Krakowie, ale odwiedzającą przeróżne miejscowości w całej Polsce.
Zanim wybierzecie się na przedstawienie, upewnijcie się, że Wasze dziecko potrafi się dostatecznie długo skupić podczas czytania książki i opowiadania bajek. Kreskówki w telewizji nie są tutaj wyznacznikiem, ponieważ ilość bodźców przytłacza, dosłownie wgniatając dziecko w fotel. Spektakl na żywo to zdecydowanie łagodniejsza forma i wymaga skupienia.