Czy przy dzieciach można palić świeczki zapachowe?
Palenie świeczek to jedna z wielu prozaicznych rzeczy, która nagle w obliczu posiadania małego dziecka wzbudza wątpliwości. I nie chodzi tu o tak oczywiste kwestie jak ewentualne poparzenia!
Świeczki zapachowe przy małych dzieciach
Zakładamy, że świadomi ryzyka poparzenia, oblania się woskiem lub podpalenia czegoś, rozważacie palenie świeczek z dala od małych rączek. Czy przy dzieciach można palić świeczki zapachowe? Nie, jeżeli macie w domu najzwyklejsze świeczki z parafiny. Dlaczego?
Świeczki parafinowe — czy są szkodliwe?
Jeżeli kupujecie świeczki wykonane z parafiny, która jest pochodną ropy naftowej, to podczas spalania ich wydziela się między innymi benzen, formaldehyd i czad (a także wiele innych, szkodliwych substancji). Normy narażenia na opary z wosku parafinowego to 2 miligramy na metr sześcienny w ciągu 8 godzin (2 mg/m3/8h). Jeżeli więc palimy świeczkę w pokoju o powierzchni 20-kilka metrów kwadratowych (to około 60 metrów sześciennych [60 m3] zakładając przeciętną wysokość pomieszczenia) to zgodnie z powyższą normą nie powinniśmy przekraczać 0,12 grama oparów z wosku. Jeden tealight, czyli malutka okrągła świeczka, waży kilkanaście gramów, a więc już to wystarczy, by wielokrotnie przekroczyć dopuszczalne normy!
Oczywiście nie spowoduje to natychmiastowego zatrucia i śmierci, prawdopodobnie więcej szkodliwych substancji codziennie wdychamy przebywając w przestrzeni publicznej w pobliżu palaczy i samochodów. A gdy ktoś sam sięga po wyroby tytoniowe, to mu ta świeczka zapewne różnicy nie zrobi 😉. Jednak nasze dzieci chronimy przed dymem z papierosów, to dlaczego mielibyśmy je potem wystawiać we własnym domu na obecność szkodliwych substancji? Jeżeli lubicie (zwłaszcza na jesień i w zimie) zapalić w domu świeczkę albo dwie, to dobrze byłoby wywietrzyć pomieszczenie. Możecie też wybrać bezpieczne świeczki.
Świeczki bezpieczne przy dzieciach
Niektórzy uwielbiają świeczki zapachowe i cóż, rozumiemy to. Obecność dziecka nie musi wcale oznaczać konieczności całkowitego zrezygnowania z nich. Ale musicie trochę zwiększyć budżet na kupowanie tych przedmiotów.
Po pierwsze, zamiast świeczek z parafiny, wybierajcie te z wosków naturalnych – pszczelego, sojowego, kokosowego i tym podobnych. Emitują one około 90% mniej szkodliwych substancji, a niektórzy uważają wręcz, że świeczki z wosku pszczelego oczyszczają powietrze.
Po drugie, zwracajcie uwagę na to, w jakiej postaci dodany do świeczki jest zapach. Syntetyczne mieszanki zapachów mogą wywoływać u dzieci reakcje alergiczne. Najlepiej, jeżeli zapach będzie pochodził z olejków eterycznych, które mogą korzystnie wpływać na organizm. Oczywiście palenie świeczki z olejkiem eterycznym nie można nazwać aromatoterapią, ponieważ olejek tak naprawdę powinien parować (na przykład podgrzewany w kamiennym kominku do aromatoterapii), ale jest to na pewno lepsze dla organizmu, niż spalanie sztucznych substancji zapachowych.
No i po trzecie, nawet jeżeli wybieracie naturalne świeczki, przy dzieciach zachowajcie umiar z paleniem ich. Malutkie organizmy są czasami bardzo wrażliwe i zbyt częste palenie świeczek, które jednak jakieś substancje uwalniają, może spowodować przeróżne reakcje u dziecka – od bólu głowy przez alergie. Jeżeli chcecie sobie lub maleństwu zafundować aromatoterapię, sięgnijcie po sprawdzone i bezpieczne mieszanki olejków eterycznych, produkowane przez firmy specjalizujące się w produktach dla dzieci. Bez problemu znajdziecie tutaj renomowanych polskich producentów, wystarczy wpisać w wyszukiwarce „olejki eteryczne dla dzieci” lub „olejki dla dzieci”.