Rodziny patchworkowe – co to?
Spotkaliście się z takim określeniem kiedyś? Prawdopodobnie tak. Nazwa może być trochę niejasna dla kogoś, kto nie jest dobrze obeznany w terminologii tekstylnej, bo to właśnie z tej branży wywodzi się „patchwork”.
Rodzina patchworkowa – co to znaczy?
Wyjaśnijmy więc, czym jest patchwork, a definicja rodziny patchworkowej wyda się oczywista.
Patchwork – metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału w większą całość, tworząc nowy wzór — Wikipedia
Rodzina patchworkowa to właśnie taki przykład czegoś, co zostało stworzone z gotowych elementów. Bardziej oficjalna nazwa to rodzina zrekonstruowana, a po angielsku to blended family.
Co to znaczy rodzina zrekonstruowana?
O rodzinie patchworkowej lub zrekonstruowanej mówimy wtedy, gdy dwie osoby zawierają związek małżeński lub partnerski i mają co najmniej jedno dziecko, które nie jest ich wspólnym – to dziecko jednego z partnerów z poprzedniego związku.
Co to znaczy, że rodzina jest patchworkowa?
Rodziny patchworkowe mogą być przeróżne. Czasem tylko jeden z partnerów ma dziecko/dzieci z poprzedniego związku, czasem oboje mają potomstwo, nierzadko też decydują się na kolejne, wspólne dziecko. W takiej rodzinie może być więc troje rodzeństwa, z którego każde może mieć innych rodziców biologicznych.
Jak żyć w rodzinie patchworkowej?
Życie w takiej rodzinie może być wyzwaniem, a określenie relacji bywa niesamowicie trudne. Także z prawnego punktu widzenia to dość zawiła sprawa, zwłaszcza gdy rodzice nie chcą brać ślubu. W świetle polskiego prawa to czyni niektórych ludzi w takiej rodzinie osobami zupełnie niespokrewnionymi i niespowinowaconymi.
Pomijając jednak zawiłości prawne, kwestie bycia ojczymem, macochą i pasierbem, dochodzi tutaj także kwestia relacji. Nie zawsze bowiem jest tak, że nowy partner rodzica staje się dla dziecka mamą lub tatą, zwłaszcza gdy dziecko jest już starsze. Nie sposób do obcego z początku człowieka zacząć mówić mamo/tato, a stworzenie odpowiednio zażyłych relacji może zająć sporo czasu.
Dlatego czasem takie dzieci mówią do nowych partnerów rodzica per wujek, ciocia lub po imieniu. To z kolei może wywoływać zdziwienie u bardziej konserwatywnych obserwatorów. Dochodzi do tego także kwestia relacji z innymi członkami rodziny nowego partnera rodzica. Czy mama i siostra takiej osoby będzie od razu babcią albo ciocią? Czy bratankowie będą kuzynami?
Uporządkowanie tego, nie tylko w zakresie nazewnictwa, ale także w zakresie uczuć, wymaga dużo czasu i cierpliwości. Nie ma jednego przepisu na funkcjonowanie takiej rodziny i warto mieć w sobie dużo szacunku oraz wyrozumiałości obserwując tego typu relacje.