Rekrutacja do przedszkola 2023/2024 – terminy, zasady
W pierwszym kwartale roku rozpoczynają się rekrutacje – na pierwszy ogień przedszkola, a potem szkoły podstawowe. I choć początek roku szkolnego będzie miał miejsce dopiero pół roku później, to trzeba tutaj mieć rękę na pulsie. W dużych miastach znalezienie miejsca w placówce po zakończeniu rekrutacji graniczy z cudem.
Kiedy nabory do przedszkola 2023/2024?
Z reguły rekrutacja startuje już w lutym – to czas, kiedy rodzice dzieci już uczęszczających mogą wyrazić chęć kontynuowania nauki w ich placówce (do 7 dni przed rozpoczęciem właściwej rekrutacji). Dopiero po zebraniu wszystkich deklaracji dyrekcja może określić, ile miejsc będzie wolnych. W pierwszym etapie (z reguły to koniec lutego lub początek marca) istnieje możliwość wystartowania w rekrutacji do danego przedszkola przez dzieci, które jeszcze do niego nie uczęszczają.
Każda gmina prowadzi rekrutację w innym czasie, dlatego trzeba szukać informacji na oficjalnych stronach urzędowych. Co ważne, przedszkola samorządowe i publiczne będą musiały trzymać się terminów wyznaczonych przez samorząd, placówki prywatne natomiast mają tutaj większą swobodę, jednak zazwyczaj starają organizować rekrutację w podobnym czasie.
Przedszkole publiczne, prywatne a samorządowe: czym się od siebie różnią? >>
W maju lub kwietniu powinny być ogłoszone wyniki pierwszego etapu rekrutacji. W tym czasie rodzice przyjętych dzieci muszą podpisać deklaracje i umowy. W czerwcu rusza rekrutacja uzupełniająca, o ile w placówkach zostały jeszcze jakieś wolne miejsca. Po miesiącu ogłaszane są wyniki i ten etap jest zamykany. Jeżeli placówka wciąż posiada miejsca, do końca wakacji można zapisywać dziecko do przedszkola. W rzeczywistości jednak w dużych miastach, zwłaszcza na obszarach gęsto zabudowanych, zazwyczaj już po pierwszej rekrutacji przedszkola są zapełnione, a wielu dzieciom nie udaje się dostać.
Ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do przedszkola?
Zasady rekrutacji są jasno określone dla danej gminy. Co jest niezmienne, to pierwszeństwo dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, samotnych rodziców, rodzin zastępczych oraz rodzin, w których jeden z członków jest osobą z niepełnosprawnością (rodzice, rodzeństwo albo dziecko, które jest rekrutowane). Dzieci z takich rodzin mogą być niemal pewne przyjęcia do danej placówki, o ile jest wystarczająca pula miejsc. Pierwszeństwo ma także rodzeństwo dzieci już uczęszczających do danego przedszkola. Ponadto często premiowane są takie aspekty jak: miejsce zamieszkania, miejsce pracy rodzica, miejsce rozliczania podatków. Przedszkola mogą wprowadzić dodatkowe kryteria jak na przykład kwestia wykonania szczepień obowiązkowych.
Czy gmina ma obowiązek zapewnić dziecku miejsce w przedszkolu?
Tak, zgodnie z prawem oświatowym, gmina ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu dziecku powyżej 3. roku życia. Nie oznacza to jednak, że możemy być pewni przyjęcia do przedszkola w pobliżu naszego domu. Rodzice muszą przystąpić do rekrutacji i w razie braku przyjęcia zarówno w pierwszym, jak i drugim etapie, gmina powinna wskazać rodzicom placówkę, do której dziecko zostanie przyjęte. Może to być przedszkole zlokalizowane na drugim końcu miasta. Jeżeli wiecie, że w Waszej miejscowości jest problem z miejscami, warto w czasie rekrutacji złożyć podania do wielu miejsc – nawet do 10.
Trzeba też pamiętać, że od każdej decyzji administracyjnej przysługuje prawo do odwołania. Jeżeli dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, w ciągu 7 dni od ogłoszenia listy kwalifikacyjnej rodzic może złożyć wniosek o podanie uzasadnienia. Po 7 dniach od otrzymania takiego uzasadnienia można złożyć odwołanie od decyzji.
Czy 2,5-latek może iść do przedszkola?
To pytanie to ważna kwestia dla wielu rodziców. Czesne w żłobku często pochłania sporą część budżetu domowego, a jeżeli maluch pozostaje pod opieką rodzica na urlopie wychowawczym lub babci, możliwość szybkiego wysłania dziecka do przedszkola jest nierzadko priorytetem. Zgodnie z prawem do przedszkola może uczęszczać dziecko, które ukończyło 2,5 roku, jednak może się tak stać wyłącznie za zgodą dyrekcji – traktowane jest to jako szczególna okoliczność. Rekrutacja prowadzona jest dla dzieci, które w danym roku kalendarzowym ukończą 3. rok życia – jeżeli odbywa się to za pośrednictwem elektronicznych systemów rekrutacyjnych, to często złożenie wniosku dla dziecka mającego 2,5 roku będzie zwyczajnie niemożliwe.
Przykład: dziecko urodzone w pierwszym kwartale 2021 roku będzie 2,5-latkiem we wrześniu 2023. Teoretycznie taki maluch mógłby przystąpić do rekrutacji. Jednak systemy rekrutacyjne będą pozwalały tylko na złożenie wniosku dzieci urodzonych najpóźniej w 2020 roku. W takich przypadkach konieczne jest indywidualne załatwienie sprawy, jednak biurokracja może być tutaj przeszkodą.
Czy 4-latek musi iść do przedszkola?
Możliwość uczęszczania do przedszkola jest prawem, a nie obowiązkiem. Dziecko natomiast zobligowane jest do uczęszczania do „zerówki”. Sprawdźcie co to jest obowiązek przedszkolny i kiedy należy go spełnić? >>