Przedszkole publiczne, prywatne a samorządowe: czym się od siebie różnią?
Przedszkola dzielą się na dwa rodzaje – publiczne oraz niepubliczne. Te drugie potocznie są nazywane prywatnymi. Te pierwsze natomiast mogą być samorządowe lub nie. Na czym polegają różnice? Głównie sprowadza się to do kwestii finansowych i organizacji pracy placówki, warto jednak zrozumieć, skąd to wynika.
Przedszkole prywatne / niepubliczne
Taki rodzaj przedszkola może być prowadzony przez osoby fizyczne, fundacje, spółki, organizacje czy stowarzyszenia. Nie mają one pełnego dofinansowania ze strony samorządu, tak więc pojawia się tutaj konieczność płacenia czesnego. Im wyższy standard przedszkola, tym wyższe czesne. Zazwyczaj placówki prywatne oferują szeroki wachlarz usług dodatkowych – zajęć, wycieczek, nauki języków i nie tylko. Jednak mogą one być dodatkowo płatne, poza czesnym. Można się w nich spodziewać lepszej infrastruktury oraz wyżywienia. W takich placówkach podczas rekrutacji nie ma znaczenia, z jakiej gminy bądź rodziny pochodzi dziecko, zazwyczaj liczy się kolejność zgłoszeń. Kryteria określają tutaj osoby zarządzające placówkami.
Przedszkole samorządowe
Jest to przedszkole publiczne prowadzone przez samorząd danej gminy. Takie placówki są zlokalizowane w obiektach należących do gminy. Nie ma tutaj reguły, chociaż nierzadko stare obiekty. Nie brakuje jednak gmin, które budują nowoczesne przedszkola. Bardzo często takie placówki mają własną kuchnię i nie korzystają z usług firm zewnętrznych dostarczających jedzenie. W przedszkolach samorządowych może być problem z ofertą zajęć dodatkowych – realizowanie ich zgodnie z przepisami to spore wyzwanie logistyczne. W takim przedszkolu nie pobiera się czesnego, dzieci mają zapewniony darmowy pobyt przez 5 godzin dziennie (zazwyczaj od 7:00 do 12:00), a kolejne godziny są odpłatne — za jedną godzinę płaci się trochę ponad 1 złoty. Rodzice deklarują, do której godziny ich dziecko będzie przebywać w przedszkolu i to generuje wysokość opłaty miesięcznej.
Jeżeli w przedszkolu pracuje odpowiednia kadra, możliwe jest realizowanie podstawowych zajęć dodatkowych jak język angielski czy gimnastyka. Choć gmina ma obowiązek zapewnić dzieciom miejsce w przedszkolu, w dużych miastach bywa z tym problem. Teoretycznie ilość miejsc powinna odpowiadać ilości dzieci, czasem jednak wolne miejsca znajdują się w placówkach położonych na drugim końcu miasta / gminy.
Przedszkole publiczne
W gminach, w których brakuje miejsc w przedszkolach samorządowych, często pojawiają się placówki prowadzone przez osoby fizyczne, które jednak są dotowane jak przedszkola samorządowe i działają w podobny sposób. Koszty pobytu dziecka w takim przedszkolu są identyczne jak w samorządowym. Często pojawia się jednak wiele różnic w innych aspektach. Placówki te mogą być zlokalizowane w domach mieszkalnych lub lokalach usługowych dostosowanych do potrzeb dzieci. Nierzadko brakuje w nich kuchni spełniającej wymogi sanepidu, więc dzieci otrzymują posiłki z cateringu. Przedszkola tego typu często mają bogatą ofertę zajęć dodatkowych, które są jednak odpłatne. Nie zawsze są one realizowane zgodnie z przepisami, ponieważ obecnie prawo skonstruowane jest tak, że dzieci nie powinny w czasie pracy przedszkola przebywać pod opieką osób z zewnątrz.
Praktyka pokazuje, że wiele placówek decyduje się na takie zajęcia by urozmaicić dzieciom czas i prowadzą je „do pierwszej kontroli”. Podczas wizytacji z Kuratorium Oświaty może się okazać, że przedszkole dostanie nakaz rezygnacji z takiej formy zajęć. Przedszkola publiczne starają się przyciągnąć dzieci i rodziców ciekawą ofertą, jednak wszystko, co wykracza poza standardową opiekę w godzinach pracy przedszkola, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Podobnie jak w przypadku przedszkoli samorządowych, w przypadku odpowiednio dobranej kadry, możliwe jest darmowe realizowanie zajęć typu język angielski lub gimnastyka.
Przedszkole publiczne i niepubliczne – podobieństwa
To, co łączy te rodzaje placówek, to konieczność sprostania wymaganiom narzuconym przez prawo. Opiekę nad dziećmi może sprawować tylko odpowiednio dobrana kadra, lokal musi spełniać wymogi sanepidu i przechodzić kontrole bezpieczeństwa ze strony straży pożarnej. Dzieci mają mieć zapewniony posiłek, a przedszkole musi zapewnić odpowiednią ilość nauczycieli. Nauczyciele realizują podstawę programową, a przedszkola podlegają Kuratorium Oświaty.
Przedszkole publiczne i niepubliczne – różnice
Oprócz wspomnianych wyżej różnic istotna jest tutaj kwestia organizacji pracy przedszkola, zwłaszcza w czasie wakacji, ferii i świąt. Placówki prywatne same ustalają ewentualne wolne — niektóre działają bez przerwy, inne przewidują krótkie okresy zamknięcia na czas ferii lub wakacji. Zazwyczaj rodzice zobowiązani są do pokrywania pełnej kwoty czesnego także w tych okresach.
Przedszkola publiczne są placówkami nieferyjnymi, a więc w czasie ferii pracują bez przerwy, natomiast w czasie wakacji zdarza się okres zamknięcia na 3-4 tygodnie, podyktowany niską frekwencją i koniecznością wykorzystania przez pracowników urlopu. Ze względu na obowiązek zapewnienia opieki przez gminę, w tym czasie można dziecko wysłać do innego, dyżurującego przedszkola.
Więcej informacji znajdziecie tutaj: