Naturalne sposoby na kleszcze i komary
Zmiany klimatyczne, jakie nastąpiły w ostatnich latach, wpłynęły na zwiększenie populacji kleszczy. O ile dawniej można się ich było obawiać głównie w lesie, o tyle dzisiaj są dosłownie wszędzie, nawet w miastach. Mroźne zimy redukowały ich liczebność, jednak w ostatnich latach raczej się nie zdarzało, by kilkunastostopniowe mrozy trzymały co najmniej 2 tygodnie. A komary jak były uciążliwe, tak nadal są i bywają okresy, w których ich obecność szczególnie mocno daje się we znaki. Choć w sklepach dostępnych jest wiele środków, często mają one w składzie wiele substancji chemicznych, niewskazanych dla dzieci. Na szczęście jednak są naturalne sposoby na te groźne owady.
Naturalne sposoby na kleszcze
Kleszcze polują za pomocą węchu. Są ślepe i głuche, jednak ich zmysł powonienia jest bardzo wyczulony. Do ofiar przyciągają je pot i hormony. Są też pewne zapachy, które działają odstraszająco — można ich użyć na sobie lub zrobić oprysk ogrodu, by przynajmniej w najbliższym otoczeniu ich nie było.
Rzeczy, które odstraszają kleszcze to:
- olejek cytronelowy,
- olejek z trawy cytrynowej,
- olejek z mięty pieprzowej,
- olejek z drzewa herbacianego,
- olejek z tymianku,
- olejek z geranium,
- olejek wetiwerowy,
- olejek golteriowy,
- olejek lawendowy,
- wrotycz,
- piołun,
- szałwia,
- kocimiętka,
- tatarak,
- wywar z gałązek i kory czeremchy,
- odwar z klematisa.
Jak używać olejków w walce z owadami, przeczytacie poniżej. Jeżeli chcemy zabezpieczyć ogród przed kleszczami, wskazane będzie zasadzenie w nim wymienionych wyżej roślin. Dodatkowo można wykonać ekologiczne opryski – są na to gotowe środki, mogą one jednak zaszkodzić innym, pożytecznym owadom.
Bardzo prosty w wykonaniu jest wywar z gałązek i kory czeremchy – należy zalać składniki zimną wodą, zagotować, a następnie gotować przez 30 minut na małym ogniu. Po ostudzeniu przelać do spryskiwacza i opryskać rośliny w ogrodzie. Można także zrobić odwar z klematisa. Wykonujemy go następująco: kwiaty zalewamy gorącą wodą (taka sama ilość wody jak i kwiatów), zostawiamy na 3 godziny, a następnie podlewamy nim rośliny.
Naturalne sposoby na komary
Tak jak w przypadku kleszczy, skuteczne będą tutaj pewne mieszanki zapachowe, które działają odstraszająco. Olejków eterycznych nie należy jednak stosować bezpośrednio na skórę, ponieważ są to substancje silnie skoncentrowane i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Są dwa sposoby na przygotowanie domowych środków odstraszających – można olejki rozcieńczyć z bezpiecznymi olejami lub zrobić płyn do atomizera.
Olejki, które odstraszają komary to:
- eukaliptusowy,
- pomarańczowy,
- goździkowy,
- z drzewa herbacianego,
- lawendowy,
- sosnowy,
- geranium (z pelargonii),
- cynamonowy,
- waniliowy,
- z mięty pieprzowej,
- cytrynowy,
- z trawy cytrynowej.
Aby zrobić mieszankę, którą można aplikować na skórę, trzeba do 50 mililitrów bezpiecznego oleju bazowego (migdałowy, winogronowy i inne) wlać 15-20 mililitrów olejku eterycznego.
Drugi sposób to zrobienie mieszanki, którą można wlać do butelki z atomizerem. Do wykonania tego potrzebne będzie:
- 50 ml wody destylowanej,
- 50 ml hydrolatu (hydrolat to destylat ziołowy – woda kwiatowa, może być na przykład z róży, eukaliptusa i innych),
- 1 łyżka spirytusu
- kilka spośród wymienionych olejków eterycznych, każdy w ilości 10-20 kropli.
Pamiętajcie, że ugryzienia kleszczy i komarów mogą być bardzo niebezpieczne. O tym co robić, gdy dziecko złapie kleszcza pisaliśmy tutaj >>. Warto zabezpieczać się na wiele sposobów i robić to regularnie. Bo nawet gdy temperatury na zewnątrz spadają do kilku stopni, wciąż są one sprzyjające dla tych owadów.