Jak zapleść wianek z koniczyny lub stokrotek? Praktyczny poradnik i zdjęcia
Fot. Pixabay
REKLAMA
Wiosna i lato to idealny czas na plecenie wianków. Łąki są bujnie porośnięte kwiatami, a na przydomowych trawnikach roi się od stokrotek, o ile ich nie kosicie 😉. Zrobienie ,,korony” z kwiatów to nic trudnego, można z przy tej okazji zorganizować wyprawę na poszukiwanie odpowiednich roślin. Spacery wśród łąk i pól to przyjemność sama w sobie. Pamiętajcie jednak o ochronie przed kleszczami, niezależnie od tego, czy wybierzecie się na dzikie łąki, czy na przydomowy trawnik. Te nieprzyjemne pajęczaki spotkamy niestety wszędzie.
Komary i kleszcze — jak chronić dziecko? 8 ważnych porad >>
Do nauki dobrze nadadzą się stokrotki z długimi łodygami. Są miękkie i łatwo poddają się zaplataniu, a pierwsze kroki w pleceniu można stawiać nie wychodząc z własnego ogródka. Na początek trzeba uzbierać pokaźną garść kwiatków, o jak najdłuższych łodygach.
Zarówno rozpoczęcie wianka, jak i jego dalsze wykonywanie, polega na jednej prostej czynności – zawijaniu łodyżek wokół poprzednich kwiatków. Na początek należy wziąć dwie stokrotki i ułożyć je do siebie prostopadle (na krzyż). Kwiatek, który jest poziomo to podstawa wianka, leży pod spodem, natomiast ten, który jest pionowo, będzie do niego wplatany, leży na wierzchu. Ważne: jeżeli jesteście praworęczni, główki kwiatów powinny się znajdować u góry oraz z prawej strony. ↓
W następnym kroku łodyżkę stokrotki, która jest na wierzchu, owijamy dookoła drugiej stokrotki. Pętelkę robimy z prawej strony. ↓
Po zrobieniu pętelki staramy się ustawić obie łodygi równolegle do siebie – teraz wspólnie tworzą podstawę wianka. ↓
Bierzemy kolejne kwiatki i powtarzamy czynność – zaplatamy pętelkę dookoła podstawy i dokładamy łodygę do reszty. ↓
Po krótkiej praktyce zaplatanie powinno przebiegać dość szybko. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak niewiele czasu zajmuje zrobienie jednej pętelki. Samo zaplecenie wianka na dziecięcą głowę zajmuje około 5 minut. Aby zamknąć wianek, należy połączyć ze sobą początek i koniec, zapleść je kilkoma kwiatkami, a łodyżki powtykać w poprzednie pętelki.
Do plecenia bardzo dobrze nadaje się koniczyna. Kwiaty są większe, a łodygi mocniejsze i zajmuje to zdecydowanie mniej czasu. Podobnie jest z chabrami, które mają jeszcze twardsze łodygi i często można je znaleźć, spacerując wśród pól. Najbardziej efektowne są wianki z różnych rodzajów kwiatów. Jedyna ich wada to przemijalność 😉 Po kilku dniach niestety zwiędną. W poniższej galerii możecie zobaczyć delikatny wianek ze stokrotek oraz imponujący wianek z różnych kwiatów. Dzieci mogą być zachwycone takimi ozdobami!