Ile dni opieki nad chorym dzieckiem przysługuje w roku?
Rodzice maluchów, które zaczynają przygodę z przedszkolem lub żłobkiem, często wiele dni spędzają na opiece nad chorym dzieckiem. Niektórzy z przykrością odkrywają, że ich limit płatnej opieki się skończył. Okazuje się bowiem, że nie można w nieskończoność opiekować się chorym maluchem i dostawać zasiłek z ZUS-u.
Opieka nad chorym dzieckiem – ile dni przysługuje w roku?
W ciągu roku przysługuje 60 dni opieki nad chorym dzieckiem, za które rodzic otrzyma zasiłek z ZUS-u. Niestety jest tutaj jedno „ale”. A w zasadzie kilka.
Opieka nad dzieckiem — ile dni w 2022? Zmiany >>
Po pierwsze – jest to limit na dziecko, a nie na rodzica. Oznacza to, że mama i taka mają w sumie 60 dni opieki do wykorzystania. Limit ten może wykorzystywać tylko jeden rodzic, można też brać opiekę nad chorym dzieckiem na zmianę, kilka dni mama, kilka dni tata.
Po drugie – liczba ta nie zwiększa się wraz z ilością dzieci! Zasadne byłoby wręcz powiedzieć, że to limit przysługujący na całą rodzinę.
Przykład: w rodzinie 2+1 (mama, tata i dziecko), rodzice mogą w sumie przez 60 dni w roku pobierać zasiłek za opiekę nad chorym dzieckiem.
W rodzinie 2+3 (mama, tata i trójka dzieci), rodzice mogą w sumie przez 60 dni w roku pobierać zasiłek za opiekę nad chorym dzieckiem lub dziećmi.
Opieka nad chorym dzieckiem – kto wystawia zaświadczenie?
Zaświadczenie o opiece nad chorym dzieckiem wystawia lekarz podczas wizyty. Nie można wystąpić do pracodawcy o możliwość opiekowania się chorym dzieckiem. Zaświadczenie wysyłane jest do ZUS-u, a następnie do pracodawcy. W trakcie długotrwałej choroby podczas każdej wizyty można podać dane innej osoby, która będzie sprawować opiekę nad dzieckiem i nie musi to wcale być rodzic. Oznacza to, że przez pierwsze dni choroby dzieckiem może zajmować się mama, później tata, a później jeszcze ktoś inny, kto mieszka w domu z rodziną (babcia, wujek, ciocia, o ile pracują).
Jeżeli w domu jest inny dorosły, mogący zapewnić opiekę choremu dziecku, rodzicom nie przysługuje zasiłek chorobowy.
Opieka nad chorym dzieckiem — wysokość zasiłku
Z opiekę nad chorym dzieckiem otrzymuje się 80% wynagrodzenia, pod warunkiem bycia zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W przypadku przedsiębiorców kwota ta uzależniana jest od wysokości opłacanych składek, w praktyce większość osób prowadzących działalność wybiera najniższe składki i może liczyć na równowartość 80% minimalnego wynagrodzenia.
Opieka nad chorym dzieckiem – przekroczony limit
Co się stanie, jeżeli rodzina wyczerpie swój limit opieki nad chorymi dziećmi, za które przysługuje zasiłek chorobowy? Kolejne okresy opieki będą bezpłatne. Rodzic będzie zajmował się chorym dzieckiem w domu, za okres ten nie otrzyma zasiłku, a wynagrodzenie będzie odpowiednio zmniejszone. Jednak nieobecność w pracy z powodu opieki nad chorym dzieckiem będzie w tym przypadku usprawiedliwiona i pracodawca nie może wyciągać wobec pracownika negatywnych konsekwencji.
Opieka nad chorym dzieckiem w rodzinie wielodzietnej – ile dni
Sytuacja jest raczej niekorzystna dla rodzin wielodzietnych (w której znajduje co najmniej troje dzieci). Maluchy chorują naprawdę często i spędzenie 40 dni w roku na opiece nad jednym dzieckiem nie jest niczym niezwykłym. W przypadku rodzin, w których jest więcej dzieci, często dana choroba przechodzi na rodzeństwo i zamiast siedzieć w domu 5 dni z jednym maluchem, spędza się w sumie 10, czyli dwa pełne tygodnie.
Szczególnie problematyczne mogą być tutaj choroby, które wymuszają długotrwałe siedzenie w domu, jak chociażby ospa – w tym przypadku to nawet 3 tygodnie. Ponieważ okres inkubacji choroby jest naprawdę długi, to wkrótce po wyzdrowieniu jednego dziecka, można się spodziewać kolejnych 3 tygodni z drugim dzieckiem. Bardzo powszechne są również powikłania po ospie (zapalenie płuc, oskrzeli), co prowadzi do sytuacji, w której przez prawie dwa miesiące trzeba nieustannie zajmować się chorymi dziećmi.
Rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, często wyczerpują limit dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy i wskazują na mankamenty takiego rozwiązania.
Mam trójkę dzieci, 4-letniego syna i 2-letnie bliźniaczki. Dzieci chodzą do przedszkola i żłobka więc często łapią różne choroby. Każdy katar, przeziębienie albo jelitówka to u nas 2 lub 3 tygodnie siedzenia w domu. Jedno zaczyna chorować, po kilku dniach także drugie. Syn ma już trochę lepszą odporność, ale czasem i on złapie, na sam koniec. Mamy z mężem wyrozumiałych pracodawców, którzy nie robią nam problemu, ale nieraz w październiku sprawdzamy wszystkie nasze zwolnienia z powodu choroby dzieci i liczymy, ile zostało do końca roku, czy nam wystarczy. W zeszłym roku na początku grudnia wyczerpaliśmy limit w trakcie choroby, która się przeciągnęła do 3 pełnych tygodni. W efekcie dostałam mniej niż połowę wynagrodzenia, a był to okres świąteczny. I tak cud, że do grudnia udało nam się jakoś zmieścić, bo moja koleżanka z jednym dzieckiem wykorzystała ponad 50 dni opieki przez cały rok. – Ilona z Warszawy, mama trójki dzieci
Opieka nad dzieckiem a lockdown i pandemia COVID-19
Gdy w Polsce miały miejsce lockdowny w 2020 i 2021 roku, rodzice mogli liczyć na dodatkowe dni płatnej opieki nad dziećmi, które nie naruszały puli 60 dni płatnego zasiłku za opiekę nad chorym dzieckiem.